W Dąbrowie Górniczej

Z WikiZagłębie
Biblioteka Zagłębiaka
W Dąbrowie Górniczej Gabriela Zapolska.jpg
Tytuł W Dąbrowie Górniczej
Rok wydania 1899
Miejsce wydania Lwów
Autor
Autor Gabriela Zapolska
Strona internetowa
Publikacja dostępna w Cyfrowej Bibliotece POLONA. Kliknij powyżej w link Strona internetowa aby przejść do biblioteki

W Dąbrowie Górniczej – obraz sceniczny jednoaktowy napisany przez Gabriele Zapolską, wydany we Lwowie w 1899 roku. Premiera odbyła się we Lwowie 6 maja 1899 roku w Teatrze hr. Skarbka.

Bohaterowie utworu

  • Stary górnik
  • Żona górnika
  • Córka górnika
  • Sztygar
  • Kapitan
  • Kozacy dońscy

Historia powstania obrazu

Gabriela Zapolska przebywała w Dąbrowie Górniczej w dniach od 10 do 16 maja 1896 wraz z trupą Felińskiego, trupa zagrała jej utwór "Kaśka Kariatyda". Kilkudniowy pobyt pisarki wśród uczniów Szkoły Sztygarów i robotników w Zagłębiu Dąbrowskim wywarł na niej niewątpliwie duże wrażenie. Zapolską zafascynowali młodzi sztygarzy, ich rola w środowisku robotniczym oraz wpływ patriotycznej, rewolucyjnej inteligencji na kształtowanie się klasy robotniczej.

Pierwsza strona scenariusza

Geneza utworu

Treścią utworu jest sprawa strajku, ukazana na tle pewnej górniczej rodziny, w której ojciec-górnik w pierwszym pokoleniu, pamiętający czasy pańszczyźniane i pałki kozackie, tłumiące każdy bunt robotniczy, długo nie decyduje się na postawę solidarną z młodym sztygarem, agitującym za strajkiem, póki o szczerości młodego nie przekonały go jego uczciwość i poświęcenie.

Ciekawostki

Unikatowy egzemplarz z Biblioteki Teatru Lwowskiego, zawierający wpis cenzorski (Lwów, 1899) znajduje się w zbiorach Biblioteki Śląskiej w Katowicach.

Bibliografia