Władysław Wojciech Podczaski

Z WikiZagłębie
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Zagłębiowskie Biogramy
???
???
Imię i nazwisko  ???
Data i miejsce urodzenia ??? ???
???
Data i miejsce śmierci ???
???
Miejsce spoczynku ???
Zawód Lekarz

PODCZASKI WŁADYSŁAW WOJCIECH


Urodził się 23 kwietnia 1870 r. w Sosnowcu, syn Józefa. Dyplom lekarski uzyskał w 1899 r. na Uniwersytecie Warszawskim. Przez następne lata pracował bezpłatnie w szpitalach warszawskich. W 1902 r. osiedlił się w Sosnowcu, a stąd prze- niósł się do Kalisza w 1905 r. W roku 1909 powrócił do Zagłębia i zamie- szkał w Czeladzi. W 1914 r. pełnił funkcję wiceprezesa Komitetu Oby- watelskiego powołanego w Czeladzi. Po wybuchu wojny, w 1915 r. był prezesem Stowarzyszenia Spoży- wców "Praca" w Czeladzi. W tym samym roku, po przyznaniu praw miejskich, został wybrany członkiem tzw. Collegium Miejskiego. W roku 1917 wybrany do Rady Miejskiej i mianowany II wiceburmistrzem. W 1918 f. walnie przyczynił się do założenia oświetlenia elektrycznego w szpitalu. W tym roku uroczyście żegnany przez władze miasta i ludność przeniósł się do Płocka. W 1919 r. służył w Wojsku Polskim w stopniu majora. W 1920 r. wykazywano go w spisie lekarzy w Warszawie i Sierpcu. Od 1923 r. mieszkał w Kutnie i tam był lekarzem powiatowym w latach I 1925-1930, a następnie przeniósł się do Ciechocinka (przed 1938). Tu był członkiem Towarzystwa Lekarzy Ciechocinkowskich. Wysiedlony stąd na początku okupacji osiadł w 1940 r. w Chrzanowie, pow. Janów, woj. lu- belskie. Tu zmarł 19 września 1941 r. na zawał serca. Żonaty z Heleną z domu Gutowska. Miał troje dzieci: Wandę, Anielę i Jana.

Opracował E. KOCOT. Źródła: P. Szarejko -Słownik Lekarzy PolskichXlX wieku, t. I, str. 441, Warszawa 1991 r.; ANNA HORZEI.SKA-MA1YJA - Z Historii Koła P1L w Czeladzi.


Źródło: Emilian Kocot "Lekarze Zagłębia Dąbrowskiego - Wstęp do słownika biograficznego" (zamieszczone na Wiki Zagłębie za zgodą autora)

Nawigacja
Poznajemy Zagłębie Dąbrowskie
  • Projekt realizuje
  • Herb Zagłębia Dąbrowskiego