Sławomir Pietras

Z WikiZagłębie
Zagłębiowskie Biogramy
Sławomir Pietras
Sławomir Pietras
Imię i nazwisko Sławomir Pietras
Data i miejsce urodzenia 28 listopada 1943
Czeladź
Zawód prawnik, Dyrektor Teatru Wielkiego w Warszawie i Poznaniu

Sławomir Pietras - (ur. 28 listopada 1943 r. w Czeladzi) prawnik, Dyrektor Teatru Wielkiego w Warszawie i Poznaniu.

Edukacja

Do matury mieszkał z rodzicami w Będzinie. W latach szkolnych był harcerzem – drużynowym. Na uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu studiował prawo. W czasie studiów był współzałożycielem, a następnie prezesem Towarzystwa Przyjaciół Opery w Poznaniu, członkiem Stowarzyszenia Polskiej Młodzieży Muzycznej i wiceprzewodniczącym polskiej sekcji Jedne Musicale de’Pologne.

Praca

Z wykształcenia prawnik, z powołania jeden z najwybitniejszych na świecie dyrektorów teatrów operowych. Choć urodzony w Czeladzi, pochodzi z rodziny od wielu pokoleń zakorzenionej w Będzinie, dokąd wraca z rodzicami natychmiast po wyzwoleniu Zagłębia. Odpowiadając na swoje powołanie, z dyplomem prawnika, szuka doświadczeń twórczych i menadżerskich jako zastępca dyrektora w teatrach operowych Bytomia, Poznania i Wrocławia by w 1982 roku zostać Dyrektorem Naczelnym Teatru Wielkiego w Łodzi, w latach 19891991 kierując równocześnie Operą Wrocławską. W latach 19911995 jest Dyrektorem Naczelnym Teatru Wielkiego w Warszawie, a od 1995 roku – Teatru Wielkiego w Poznaniu. W ciągu 30 lat wykreował wiele wybitnych produkcji operowych, a także baletowych, z repertuaru klasycznego oraz dzieł kompozytorów polskich. Jest inicjatorem i animatorem wielu różnorodnych przedsięwzięć popularyzujących operę i balet, w tym unikalnych Warsztatów Operowych z udziałem publiczności. Twórca i dyrektor artystyczny Festiwalu AVE MARIA w Czeladzi - największego w Zagłębiu i regionie przedsięwzięcia muzycznego, które rozsławia Czeladź od I edycji w 2000 roku. Utrzymuje również stały Kontakt z Będzinem, regularnie odwiedzając tu rodzinę, przyjaciół, chętnie spotykając się ze społeczeństwem miasta.

Odznaczenia

Zasłużony Działacz Kultury, odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi oraz Kawolerskim i Oficerskim Krzyżami Orderu Odrodzenia Polski.

Sławomir Pietras jest Honorowym Obywatelem Miasta Będzina z inicjatywy Towarzystwa Przyjaciół Będzina, na mocy Uchwały Rady Miejskiej z 2000 roku. Honorowy Obywatel Czeladzi od 2004 r.

Biogram opracował: Piotr Dudała

źródło: www.towarzystwoprzyjaciol.bedzin.pl