Poczta rakietowa w Zagłębiu Dąbrowskim

Z WikiZagłębie
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Poczta rakietowa w Zagłębiu Dąbrowskim[1] - Zespół krakowskich konstruktorów z Koła Lotniczego Techniki Rakietowej Aeroklubu Krakowskiego przy współudziale członków Krakowskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Astronautycznego prowadziło na Pustyni Błędowskiej próby z rakietami doświadczalnymi. Niektóre rakiety wykorzystane zostały do przesłania przesyłek pocztowych. Przesyłki te opatrzone zostały stemplami okolicznościowymi o tematyce rakietowej, co spowodowało, że walory te włączone zostały do zbiorów o tematyce kosmicznej. Pierwsze przesyłki przesłane zostały w 1960 roku.

Stempel pamiątkowy dla pezesyłek lotu rakietowego RM-2P
  1. W dniu 6 października 1960 roku w rakiecie doświadczalnej RM-2P wystrzelonej z Pustyni Błędowskiej przesłano 600 sztuk przesyłek, z których 372 zostały zniszczone. Pozostało 228 sztuk. Znaczki na przesyłkach kasowano datownikiem pocztowym UPT Klucze oraz dodatkowym stemplem pamiątkowym.
  2. W dniu 14 maja 1961 roku z okazji obradującej w Krakowie III Konferencji Techniki Rakietowej i Astronautyki z Doświadczalnego Ośrodka Rakietowego Aeroklubu Krakowskiego dokonano na Pustyni Błędowskiej wystrzelenia rakiety typu RP-1. Znaczki na przesyłkach kasowano stemplem podłużnym z godłem Doświadczalnego Ośrodka Rakietowego i napisem EKSPERYMENT RAKIETOWY NA PUSTYNI BŁĘDOWSKIEJ oraz datownikiem UPT Klucze 14.5.61. Ponadto na kopertach umieszczono mały stempel podłużny z napisem: PRZELECIAŁO RAKIETĄ DOŚWIADCZALNĄ RP-1 - w kolorze czarnym i fioletowym. Koperty okolicznościowe wydano w kolorze czarnym (nakład 2000 sztuk) i czerwonym (nakład 2000 sztuk).

Linki zewnętrzne

Przypisy

  1. Wróbel L.: Polskie pocztowe stemple kosmiczne, Wrocław 1972, s. 66 - 67.
Nawigacja
Poznajemy Zagłębie Dąbrowskie
  • Projekt realizuje
  • Herb Zagłębia Dąbrowskiego