Michał Spisak

Z WikiZagłębie
Zagłębiowskie Biogramy
Michał Spisak
Michał Spisak
Imię i nazwisko Michał Spisak
Data i miejsce urodzenia 14 września 1914
Dąbrowa Górnicza
Data i miejsce śmierci 28 stycznia 1965
Paryż
Miejsce spoczynku cmentarz Montmartre w Paryżu
Zawód muzyk, kompozytor
Odznaczenia
...

Michał Spisak (1914-1964)

Urodził się 14 września 1914 roku w Dąbrowie Górniczej. Ojciec Gustaw był bednarzem, a matka Władysława prowadziła pralnię i farbiarnię w Dąbrowie Górniczej. Ukończył siedmio-klasową szkołę powszechną i szkołę muzyczną.

Pierwszym jego nauczycielem muzyki był skrzypek Józef Kozera. Pobierał początkową naukę gry na skrzypcach u pedagoga i dyrygenta Kazimierza Wilkoszewskiego. Mając lat szesnaście rozpoczął studia w Konserwatorium Muzycznym w Katowicach w klasie skrzypiec i kompozycji. Dał się poznać jako nieprzeciętny talent muzyczny, który prześcignął swoich rówieśników w zdolnościach.

Edukację muzyczną kontynuował w warszawskim Konserwatorium Muzycznym w klasie kompozycji pod kierunkiem wybitnego pedagoga kompozycji Kazimierza Sikorskiego. Pobierał także regularne lekcje u Aleksandra Brachockiego. Przed pójściem do Konserwatorium Muzycznego udzielał prywatnych lekcji gry na skrzypcach.

W 1934 roku pełnił funkcję asystenta w klasie skrzypiec u profesora Zygmunta Szellera, który kierował Niższą Szkołą Muzyczną. Pod jego kierunkiem kształcili się nauczyciele w klasie skrzypcowej, urządzonej przez Wydział Oświecenia Publicznego Urzędu Wojewódzkiego.

Występował też jako solista na koncertach w miastach Zagłębia Dąbrowskiego i Górnego Śląska. W 1937 roku osiadł na stałe w Paryżu, gdzie kontynuował swe nauki kompozytorskie w klasie Nadii Boulanger. Związany był z paryskim Stowarzyszeniem Młodych Muzyków Polskich.

Michał Spisak, to twórca "Hymnu Olimpijskiego", za który w 1955 r. otrzymał nagrodę Międzynarodowego Konkursu Olimpijskiego.Pisał muzykę symfoniczną, kameralną, utwory solowe na fortepian, skrzypce i instrumenty dęte. Wyróżniony został I nagrodą na Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim w Brukseli (1953) za "Serenadę na orkiestrę smyczkową".

W 1957 roku otrzymał nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim im. Królowej Elżbiety za "Concerto giocoso".

Na rok przed śmiercią Związek Kompozytorów Polskich nagrodził kompozytora za całokształt twórczości. Zmarł 28 stycznia 1965 roku w Paryżu. Grób Michała Spisaka znajduje się na cmentarzu Montmartre.

Biogram opracowała Karolina Szymkowska