Marek Turlejski

Z WikiZagłębie
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Zagłębiowskie Biogramy
Ks. Marek Turlejski
Ks. Marek Turlejski
Imię i nazwisko Marek Turlejski
Data i miejsce urodzenia 24 stycznia 1958
Kamieńsk
Miejsce śmierci Będzin
Przyczyna śmierci 5 lipca 2014
Miejsce spoczynku Kamieńsk
Zawód ksiądz kościoła rzymsko-katolickiego

Marek Turlejski (ur. 27 stycznia 1958 w Kamieńsku, zm. 6 lipca 2014 w Będzinie), kapłan kościoła rzymsko-katolickiego diecezji sosnowieckiej, kanonik honorowy Kapituły Kolegiackiej św. Wojciecha w Jaworznie [1].

Spis treści

Życiorys

Pochodził z rodziny robotniczej. Po zdaniu matury w 1977 roku wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Częstochowskiej w Krakowie. Święcenia diakonatu przyjął 11 marca 1984 roku w kościele pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Kamieńsku, a 10 czerwca 1984 roku przyjął święcenia kapłańskie w bazylice katedralnej w Częstochowie. 25 czerwca 1984 roku otrzymał nominację i został wikariuszem w parafii pw. św. Jakuba w Krzepicach. W roku 1986 został przeniesiony do parafii pw. św. Wojciecha BM w Czeladzi.

Parafia w Czeladzi

Z parafią pw. św. Wojciecha BM w Czeladzi ks. Marek Turlejski związany był przez 27 lat. Od roku 1986 był jej wikariuszem tej parafii, a w roku 1990 został jej proboszczem. W tym czasie zajął się rozbudową istniejącej kaplicy i uporządkowaniem całego terenu wokół, kontynuując dzieło zaczęte przez śp. ks. Józefa Klekota. Początkowo obecny kościół miał być jedynie punktem katechetycznym z możliwością przebywania księdza i kaplicą. Ostateczny kształt świątynia zawdzięcza kolejnej rozbudowie prowadzonej w taki sposób, żeby jak najbardziej wykorzystać to, co już istniało. 25 marca 1997 roku biskup Adam Śmigielski mianował go kanonikiem honorowym Kapituły Kolegiackiej św. Wojciecha w Jaworznie, w tym też roku został na członka Rady Kapłańskiej Diecezji Sosnowieckiej na okres 5 lat. Od września 1999 roku pełnił funkcję diecezjalnego wizytatora katechizacji. W dniu 17 czerwca 2011 roku został mianowany dziekanem dekanatu św. Stanisława BM w Czeladzi - funkcję tę pełnił do roku 2013. W dniu 25 marca 2013 roku został podniesiony do godności kanonika gremialnego Kapituły Kolegiackiej św. Wojciecha w Jaworznie, w tym też roku został proboszczem w parafii pw. Najświętszego Zbawiciela w Przegini.

Parafia w Przegini

Ks. kan. Marek Turlejski z dniem 18 czerwca 2013 roku objął parafię pw. Najświętszego Zbawiciela w Przegini. Przez ostatnie miesiące życia choroba związała ks. Marka Turlejskiego z Domem Księży św. Józefa w Będzinie i Zakładem Opiekuńczo – Leczniczym prowadzonym przez Caritas diecezji sosnowieckiej. Zmarł 5 lipca 2014 w wieku 56 lat i 30. roku kapłaństwa. Uroczysta eksporta odbyła się 7 lipca 2014 roku w kościele pw. NSPJ w Będzinie pod przewodnictwem ks. dr Mariusz Karaś. Msza św. pogrzebowa pod przewodnictwem Bp Diecezji Sosnowieckiej Grzegorza Kaszaka została odprawiona 8 lipca w kościele pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Kamieńsku (archidiecezja częstochowska). Spoczął obok swoich rodziców na miejscowym cmentarzu parafialnym.

Przypisy

  1. Sosnowieckie Wiadomości Diecezjalne (2014). Sosnowiec 2015, s. 164-165
Nawigacja
Poznajemy Zagłębie Dąbrowskie
  • Projekt realizuje
  • Herb Zagłębia Dąbrowskiego