Lucjan Balcerowski

Z WikiZagłębie
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Zagłębiowskie Biogramy
Lucjan Balcerowski
Imię i nazwisko Lucjan Balcerowski
Data i miejsce urodzenia 4 stycznia 1909
Będzin
Data śmierci 19 lutego 1980
Zawód nauczyciel

Lucjan Balcerowski - (ur. 4 stycznia 1909 r., w Będzinie zm. 19 lutego 1980 r.) nauczyciel, działacz oświatowy, instruktor harcerski, regionalista.

Spis treści

Edukacja

Po ukończeniu szkoły powszechnej kształcił się w Seminarium Nauczycielskim w Dąbrowie Górniczej w latach 1924-1929.

Praca

Jako nauczyciel pracował w Szkole Podstawowej Nr 3 im. Św. Stanisława Kostki w Dąbrowie Górniczej od 1929 do 1946 r., z przerwą w okresie okupacyjnym. W czasie okupacji ukrywał się w województwie krakowskim, a następnie pracował jako konduktor tramwajowy w Będzinie.

Wydawca gazetek szkolnych

W 1931 r. zainicjował wydawanie czasopisma szkolnego p.n. „Echo Szkolne”, które przekształciło się w „Powszechniaka” wydawanego do 1938 r. Współredagował „Wspólnymi Siłami”, „Kuriera Szkolnego” oraz „Dom i Szkoła”.

Działalność społeczna

W 1935 r. został odznaczony Srebrnym Wawrzynem Polskiej Akademii Literatury za zorganizowanie konkursów czytelniczych. Od 1946 r. związał się z Będzinem. Pracując w szkołach podstawowych pełnił wiele funkcji społecznych m.in. Prezesa Wojewódzkiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Archeologicznego, Prezesa Polskiego Oddziału Towarzystwa Prehistorycznego w Zagłębiu. Był inicjatorem powołania Towarzystwa Miłośników Zagłębia Dąbrowskiego. Opracował 6 albumów ikonograficznych.

Bibliografia

Nawigacja
Poznajemy Zagłębie Dąbrowskie
  • Projekt realizuje
  • Herb Zagłębia Dąbrowskiego