Leszek Chłosta

Z WikiZagłębie
Leszek Chłosta
Data urodzenia 8 kwietnia 1961
szermierka

Wieloletni zawodnik sosnowieckich sekcji szermierczych początkowo jako florecista a potem szablista, trener szermierki I klasy w TMS Sosnowiec, później w Zagłębiowskim Klubie Szermierczym, Absolwent AWF ze specjalnością trener, odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi przyznanym przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę.

Kariera zawodnicza

Przez całą karierę zawodniczą związany był z Zagłębiem Sosnowiec. Najpierw próbował swoich sił w sekcji floretu, następnie zmienił broń na szablę. Jako zawodnik Zagłębia wywalczył dwukrotnie drużynowe mistrzostwo Polski. Był reprezentantem Polski juniorów jak i seniorów.

Kariera trenerska

Po zakończeniu kariery zawodniczej zajął się pracą szkoleniową. Najpierw szkolił następców w MOSiR Sosnowiec, a następnie w TMS Zagłębie i ZKSZ Zagłębie. Jego podopieczni sięgali po medale mistrzostw świata, Europy i Polski, wygrywali wiele międzynarodowych turniejów. W 2003 roku występujący pod szyldem MOSiR szabliści z Sosnowca sięgnęli po Klubowy Puchar Europy. Duet trenerski tworzyli wówczas Leszek Chłosta i Andrzej Bil. W latach 2009-2010 był trenerem kadry narodowej szablistów.