Kopalnia "Paryż" (Dąbrowa Górnicza)

Z WikiZagłębie
Kopalnie w Zagłębiu Dąbrowskim
Dąbrowa Górnicza na dawnej pocztówce 201 Kopalnia Paryż.jpg
Paryż
Miejscowość Dąbrowa Górnicza
Poprzednie nazwy ?
Założyciele ?
Data powstania 1876
Data likwidacji 1995
Produkty

Węgiel kamienny

Kopalnia Paryż - 0001.jpg

Kopalnia "Paryż" - Kopalnia Węgla Kamiennego "Paryż" powstała ponad sto lat temu na terenie Dąbrowy Górniczej w 1876 w wyniku połączenia mniejszych kopalń ("Łabęcki" i "Nowa"). Właścicielami / udziałowcami byli rosyjscy oficerowie: Plemiannikow i Riesenkampf ( dzierżawca Société Française et Italienne des Houillères de Dombrowa);

Nazwa kopalni

Przez długi okres (od października 1945) nosiła nazwę KWK "Generał Zawadzki" (imienia Aleksandra Zawadzkiego), a w latach ostatnich ponownie KWK "Paryż".

Katastrofa

W lipcu roku 1969 doszło do katastrofy - do wyrobisk przedostało się 90 tys.m3 wody i mułu z osadnika "Jadwiga II". Uwięzionych zostało od 89 do 119 górników. By podtrzymać ich organizmy w lepszej kondycji użyto kanału podchodnikowego, którym w piłeczkach ping pongowych przetaczano witaminy. Akcja ratunkowa powiodła się, zginęła jedna osoba, reszta została uwolniona.

Zamknięcie kopalni

Minister przemysłu i handlu 19 sierpnia 1993 roku wydał rozporządzenie, w którym zapowiedział zamknięcie kopalni. Kopalnia została zlikwidowana w lipcu 1995 roku.

W wyniku rekultywacji terenów po byłej KWK "Paryż" powstał Zakład Przeróbki Mechanicznej Węgla "Dąbrowa" sp. z o.o. (ZPMW) z własną bocznicą kolejową.

Galeria