Kopalnia "Nadzieja Ludwika" (Sosnowiec)

Z WikiZagłębie
Kopalnie w Zagłębiu Dąbrowskim
Ludwik
Miejscowość Sielec / Sosnowiec
Poprzednie nazwy Nadzieja Ludwika / Ludwigshoffnung / Ludwigshofnung
Założyciele ?
Data powstania 1806
Data likwidacji ???
Produkty

Węgiel kamienny

Kopalnia "Nadzieja Ludwika" / Ludwigshoffnung / Ludwigshofnung / Ludwik - kopalnia węgla kamiennego w Sielcu działająca w okresach: 18061860, 1864 - 1906.

Historia

Powstała w 1806 w majątku gen. Schimmelpfeniga von der Oye; Początkowo jako mała kopalnia. Rozwinął ją kolejny właściciel - ks. Ludwik zu Anhalt-Coethen i nazwał ją Ludwigshoffnung czyli Kopalnia Nadzieja Ludwika. Kopalnia ta eksploatowała płytko położone złoża ( prawdopodobnie jej szyb miał tylko 17 m głębokości ). Zainstalowano na szybie parowa maszynę wyciągową o mocy 6 KM , a odwadniano ja za pomocą ręcznych pomp. Produkcja maksymalna w tym czasie dochodziła do 6000 ton. Kopalnia zaopatrywała w węgiel głównie pobliską hutę cynku do 1864

W 1876 na miejscu tej kopalni uruchomiona została nowa kopalnia Ludwik z szybem Wilhelmina; Uruchomiona została przez spadkobierców Hrabiego Renarda. Kopalnia ta funkcjonowała do 1899 a następnie przez krótki okres 1904-06 i sięgnęła do nieco głębiej położonych pokładów. Szyb Wilhelminy miał głębokość 85m. Na początku XX w kopalnia ta połączona została z kopalnią "Hrabia Renard". Szyb kopalni Ludwik został zlikwidowany w połowie lat 60-tych XX w i zasypany w 1975.