Konstanty Antonowicz

Z WikiZagłębie
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Zagłębiowskie Biogramy
Konstanty Antonowicz
Konstanty Antonowicz
Imię i nazwisko Konstanty Antonowicz
Data i miejsce urodzenia 1850
??? (Litwa Kowieńska)
Data i miejsce śmierci 1 czerwca 1928
Sosnowiec
Zawód Kolejarz
Nekrolog z lokalnej gazety


Konstanty Antonowicz urodził się w 1850 roku w rodzinie Juozapasa Antanavićiusa i Ewy z Nejćów na Litwie Kowieńskiej.

Nie znany jest ani powód ani dokładna data wyjazdu Konstanrego z Litwy i zamieszkanie w na ziemiach polskich. Jego żoną była Marianna z Kalabińskich (1863-1933). W 1882 roku, w Sosnowcu urodził się syn Bolesław a rok później, w 1883 (także w Sosnowcu) córka Bronisława.

Konstanty pracował na Kolei Warszawsko-Wiedeńskij. Wspominane jest staranie się o posadę naczelnika stacji w Częstochowie. Głównym powodem tych zabiegów miały być szkoły dla dzieci. Starania te nie powiodły się i dostał pracę w Zawierciu. Faktem potwierdzającym to zdarzenie jest miejsce urodzenie syna Stefana w 1892 roku w Kromołowie

Był docenianym pracownikiem. Świadczy o tym rodzinne opowiadanie o otrzymaniu złotego medalu za prowadzenie pociągu z dworem cara.

Nastepnym etapem w jego życiu była praca w Sosnowcu. Zamieszkali w centrum, w domu kolejowym za "kościólkiem".W Sosnowcu osiągnął najwyższe stanowisko w karierze zawodowej. Został zastępcą naczelnika stacji Sosnowiec Główny - granicznej stacji między Rosją, a Prusami . Było to najwyższe stanowisko dla nie Rosjanina, które przewidywała struktura Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej.

Drugą pasją Konstantego było leczenie ludzi. Wspominane jest w rodzinie, że jego marzeniem były studia medyczne w Wiedniu. Jednak nie ziściło się to. Zainteresował się kursami paramedycznymi i podjął decyzję o wyjździe do Niemiec. Były to zajęcia organizowane przez zakon ks. Sebastiana Kneippa w Kolonii. Uczono tam metod opartych na leczeniu kąpielami, parą, naparami i ziołami. Ponadto propagowano tam higienę osobistą, noszenie bielizny, zdrowe żywienie i ruch na świeżym powietrzu. Myślę, że posiadał już dużą wiedzę wyniesiną z domu. Jego ojciec był leśniczym, a sam był maszynistą kolejowym i znał się na wytwarzaniu pary i przepływami pary i wody.

Konstanty sam zbierał zioła potrzebne do leczenia pacjentów. Wspominała o tym moja mama, wnuczka, z którą dziadek w czasie pobytu w Bukownie zbierał mlecze i inne zioła. Też swą wiedzę wykorzystywał w życiu rodzinnym. Dzieci rano biegały po śniegu, a potem w pokoju dookoła stołu. Sławne były jego nalewki z ziół marzanki. Osobno przygotowywane dla panów - mocniejsze i dla pań - słodsze.

Po zakończeniu pracy na kolei, do końca życia leczył ludzi. Zamieszkał w centrum Sosnowca przy ulicy Małachowskiego 20. Mieszkanie znajdowało się na III piętrze. Z tej przyczyny wnuczki nazywały żonę Konstantego "babcią z czubka".

Konstanty oprócz rękopisu lekarstw i metod leczenia pozostawił 7 dzieci. Najstarszy syn Bolesław był kolejarzem. pracował jako kierownik warsztatów kolejowych na stacji Sosnowiec Główny. Córka Bronisława Lis była żoną inspektora szkolnego w Radomsku. Syn Jan studiował na politechnice w Budapeszcie i był budownczym kolei, przede wszystkim na wschodzie. Stefan był naczelnikiem Wydziału Gospodarczego Urzxędu Miasta Sosnowca.

Zmarł w Sosnowcu 1 czerwca 1928

Nawigacja
Poznajemy Zagłębie Dąbrowskie
  • Projekt realizuje
  • Herb Zagłębia Dąbrowskiego