Katarzyna Maciejewska

Z WikiZagłębie
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Zagłębiowskie Biogramy
Katarzyna Maciejewska
Katarzyna Maciejewska
Imię i nazwisko Katarzyna Maciejewska
Data i miejsce urodzenia 7 sierpnia 1971
Będzin
Zawód dziennikarz, teolog i menadżer kultury

Katarzyna Maciejewska - z wykształcenia teolog, dziennikarz i menadżer kultury.

Spis treści

Będzin - "mała Ojczyzna"

Urodziła się w Będzinie. Tu mieszka, tu ukończyła szkołę podstawową i średnią. Będzin uważa za swoją "małą Ojczyznę". Interesuje się jego historią i chce aby każdy jego Mieszkaniec czuł się w nim dobrze. Pełni funkcję radnej Będzina. Uważa, że każda "władza to służba, a nie panowanie".

Praca zawodowa

Od ponad 10 lat pracuje w Ośrodku Kultury w Będzinie wykorzystując swoje dziennikarskie doświadczenie. Zajmuje się m.in. promocją i reklamą.

Praca w samorządzie

Ma duże doświadczenie w pracy samorządowej ponieważ dwa razy wyborcy obdarzyli ją swoim zaufaniem i mogła pełnić przez dwie kadencje funkcję radnej Rady Miejskiej Będzina. Była również wiceprzewodniczącą Rady Miejskiej w Będzinie (lata 2010 - luty 2014).

Działalność społeczna

Jest bardzo aktywną osobą i skuteczną oraz konsekwentną w działaniu. Jedna z jej pasji to działalność społeczna. Od wielu lat inicjuje i organizuje wiele imprez oraz dobroczynnych przedsięwzięć, które na stałe wpisały się w "krajobraz" Będzina i regionu. Od 1997 r. jest członkiem Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej im. doktora Adama Bilika. Wspólnie z członkami POAK i Parafialnego Zespołu Caritas organizuje wiele dobroczynnych przedsięwzięć: przedświąteczne zbiórki żywności dla osób i rodzin, które znalazły się w trudnej sytuacji materialnej. W 2001 r. zainicjowała pomocową akcję "Nauka dla każdego", która przeprowadzana jest co roku a polega na przygotowywaniu paczek z przyborami szkolnymi dla uczniów z będzińskich rodzin żyjących w trudnej sytuacji materialnej. Pomagają jej w tym osoby fizyczne i firmy. Potrafi wokół dobrej idei zgromadzić rzesze osób, które wspólnie z nią angażują się w dobroczynne dzieła służące ludziom potrzebującym różnego typu wsparcia.

W 2011 roku otrzymała prestiżowe odznaczenie - Medal "Mater Verbi" dołączając do grona innych wybitnych laureatów. Nagroda ta ma podwójny wymiar. Część laureatów otrzymuje ją za ewangelizacyjne wykorzystanie środków społecznego komunikowania myśli, wspieranie rozwoju katolickich mediów oraz za wkład w kulturę narodową, patriotyzm, a także szczególną współpracę z „Niedzielą”. Drugi wymiar nagrody związany jest z zaistnieniem naszego tygodnika w edycjach diecezjalnych. To jest forma podziękowania wszystkim kapłanom i osobom zaangażowanym w propagowanie „Niedzieli” i zachęcanie do lektury tygodnika.

Katarzyna Maciejewska w Diecezjalnej Radzie Duszpasterskiej

Od marca 2012 r. została powołana przez Biskupa Grzegorza Kaszaka do Diecezjalnej Rady Duszpasterskiej. Jest w niej członkiem Sekretariatu Rady.

Od wielu lat jest członkiem Towarzystwa Przyjaciół Będzina gdzie angażuje się w kwesty na rzecz ratowania zabytkowych i historycznych mogił znajdujących się na będzińskich cmentarzy.

Jedną kadencję była członkiem Rady społecznej będzińskiego i czeladzkiego szpitala.

Dla najmłodszych

Nie zapomina w swej działalności o najmłodszych mieszkańcach Będzina i okolic dlatego organizuje ze swoimi przyjaciółmi z Akcji Katolickiej m.in.: zbiórki "Pielucha dla malucha", "Zabawka i kaszka dla bobaska" oraz szereg inicjatyw kulturalnych takich jak: Ogólnopolski Konkurs Fotograficzny "Życie jest cudowne", projekcje bajek i filmów w będzińskim Kinie "Nowość" dla dzieci, młodzieży i dorosłych. W ten sposób pomaga jednocześnie "ratować jedyne kino w Będzinie" przed zamknięciem. Przez wiele lat organizowała wystawy, zabawy dla dzieci, spotkania dotyczące znanych w Będzinie osób. Dużym powodzeniem cieszyła się impreza, którą zorganizowała z okazji Dnia Dziecka z grupą przyjaciół dla będzińskich przedszkolaków - "Wesoły tramwaj". Jest jedną z dwóch głównych organizatorek marszów dla życie i rodziny w Będzinie, w którym bierze udział kilkaset osób z Zagłębia.

W Caritas i Fundacji Pro Salute

Należy m.in. do Klubu Przyjaciół Caritas, jest wolontariuszem hospicjum onkologicznego Fundacji Pro Salute. Bierze czynny udział w koncertach charytatywnych i licytacjach na rzecz m.in. podopiecznych hospicjum oraz Domu Matki i Dziecka.

Praca dla najuboższych

Przez wiele lat, do momentu realizowania w Polsce programu PAED (program dożywiania najuboższej ludności UE) wydawała z członkami Zespołu Caritas żywność kilku setkom mieszkańcom Będzina.

strona internetowa: www.katarzynamaciejewska.eu

Opracował: Piotr Dudała

Nawigacja
Poznajemy Zagłębie Dąbrowskie
  • Projekt realizuje
  • Herb Zagłębia Dąbrowskiego