Jarosław Pięta

Z WikiZagłębie
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Zagłębiowskie Biogramy
Jarosław Pięta
Imię i nazwisko Jarosław Pięta
Data i miejsce urodzenia 27 grudnia 1964
Sosnowiec
Zawód Prawnik, Poseł na Sejm III RP

Jarosław Pięta (ur. 27 grudnia 1964 w Sosnowcu) – polski polityk, samorządowiec, prawnik, od 2007 poseł na Sejm Sejm III RP:

Spis treści

Młodość i studia

Uczęszczał do Szkoły Podstawowej nr 2 przy ulicy Kalagi, następnie Szkoły Podstawowej nr 9 przy ulicy Braci Mieroszewskich. Absolwent II Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Dąbrowie Górniczej (matura 1983r.).

Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, na którym uzyskał tytuł magistra prawa (1989 r.). Kontynuował naukę: w latach 1989-1991 odbył aplikacje sędziowską, zakończoną egzaminem sędziowskim, w 1993 r. zdał egzamin radcowski, a w 1995 r., po dwuletniej aplikacji egzamin aplikacyjny PIP."

Praca zawodowa i społeczna

Pracował w katowickim oddziale Państwowej Inspekcji Pracy. Należał do Unii Demokratycznej i Unii Wolności. W 2001 został działaczem Platformy Obywatelskiej. Pełnił funkcję wiceprzewodniczącego sosnowieckich struktur tej partii.

Był publicystą magazynu społeczno-gospodarczego "Inicjatywy Gospodarcze" o tematyce prawnej. Był pomysłodawcą i organizatorem Bali Charytatywnych na rzecz Towarzystwa Przyjaciół Dzieci - koło nr 92 w Sosnowcu oraz Centrum Pediatrii im. Jana Pawła II w Sosnowcu od 1997 roku. W 2006 bezskutecznie kandydował na stanowisko prezydenta Sosnowca. Uzyskał jednocześnie mandat radnego rady miasta, obejmując w niej stanowisko wiceprzewodniczącego.

Praca w Parlamencie

Koncert „Sercem Zagłębiak, Głosem Świata Obywatel”, Sejm RP, 11 czerwca 2015r., autor zdjęcia; Zygmunt Marzec

W wyborach parlamentarnych w 2007 uzyskał mandat poselski. Kandydując w okręgu sosnowieckim, otrzymał 8238 głosów. W wyborach samorządowych w 2010 ponownie bez sukcesu kandydował na stanowisko prezydenta Sosnowca; w drugiej turze przegrał z Kazimierzem Górskim (uzyskując poparcie ok. 46,7%). W wyborach do Sejmu w 2011 z powodzeniem ubiegał się o reelekcję, dostał 9309 głosów. W Sejmie VII kadencji został członkiem Komisji do Spraw Kontroli Państwowej, Komisji do Spraw Unii Europejskiej, a także przewodniczącym podkomisji stałej do spraw nowelizacji prawa karnego. Decyzją Marszałek Sejmu RP - Pani Małgorzaty Kidawy-Błońskiej został powołany w dniu 4 sierpnia 2015r. w skład Rady Ochrony Pracy - organu nadzoru nad warunkami pracy i działalnością Państwowej Inspekcji Pracy. W 2015 nie został wybrany na kolejną kadencję.


Linki zewnętrzne

Nawigacja
Poznajemy Zagłębie Dąbrowskie
  • Projekt realizuje
  • Herb Zagłębia Dąbrowskiego