Grzegorz Dolniak

Z WikiZagłębie
Zagłębiowskie Biogramy
Grzegorz Dolniak
Grzegorz Dolniak
Imię i nazwisko Grzegorz Dolniak
Data i miejsce urodzenia 17 lutego 1960
Będzin
Data i miejsce śmierci 10 kwietnia 2010
Smoleńsk
Zawód polityk, poseł na Sejm III RP


Grzegorz Dolniak - Poseł na Sejm III RP:

Grzegorz Maciej Dolniak (1960 - 2010)

Studia, praca zawodowa

Urodził się 17 lutego 1960 r. w Będzinie – polski polityk, poseł na Sejm RP. Jest absolwentem II Liceum Ogólnokształcącego im. Hanki Sawickiej (obecnie Stanisława Wyspiańskiego) w Będzinie - matura 1979r. W 1984 ukończył studia na Wydziale Organizacji i Zarządzania Akademii Ekonomicznej w Katowicach (obecnie Uniwersytet Ekonomiczny). Od 1984 do 1991 pracował w Dąbrowskiej Fabryce Obrabiarek "Ponar-Defum". W 1991 rozpoczął prowadzenie własnej działalności gospodarczej, zakładając Przedsiębiorstwo Usługowo-Handlowe POINT w Będzinie. Firma zajmowała się usługami motoryzacyjnymi i ochroną mienia.

Działalność w parlamencie

Do Sejmu RP po raz pierwszy został wybrany w wyborach w 2001r. (IV kadencja). Ponownie uzyskał mandat poselski w wyborach w 2005 (V kadencja). Został wtedy wybtrany przewodniczącym Komisji Spraw Wewnętrznych i Administracji i wiceszefem klubu parlamentarnego PO. W wyborach w 2007 po raz trzeci uzyskał manadat posła (VI kadencja). Ponownie objął funkcję wiceprzewodniczącego klubu parlamentarnego Platformy Obywatelskiej. Był wiceprzewodniczącym zarządu PO w województwie śląskim, szefem jej sztabu wyborczego do Parlamentu Europejskiego w 2009 oraz wiceprzewodniczącym Komisji Spraw Wewnętrznych i Administracji w Sejmie VI kadencji. W 2009r. pełnił przez kilka dni obowiązki przewodniczącego Klubu Parlamentarnego Platformy Obywatelskiej, do czasu wyboru nowego szefa, którym został Grzegorz Schetyna.

Miłośnik Zagłębia

Angażował się w wiele spraw dotyczących Zagłębia. Zabiegał m.in. o korzystny dla tej części województwa śląskiego przebieg szybkiej kolei Warszawa - Katowice. Poparł też plan specjalnej ustawy dla miast Górnego Śląska i Zagłębia, dzięki której miał powstać tzw. superpowiat, czyli metropolia. Uprawiał sport, był kibicem Zagłębia Sosnowiec oraz drużyny siatkarskiej MKS MOS Interpromex Będzin.

Śmierć w katastrofie Smoleńskiej

Zginął 10 kwietnia 2010r. w katastrofie lotniczej w Smoleńsku. Spoczywa na cmentarzu parafialnym kościoła pw. Trójcy Świętej w Będzinie, nieopodal kaplicy św. Tomasza Becketta.

Wśród trzech dębów posadzonych 13 kwietnia 2010 r. przed budynkiem Starostwa Powiatowego w Będzinie obok Dębu Pamięci dla generała brygady dr Stanisława Przychockiego oraz dla por. Tadeusza Domagały znalazł się dąb dla uczczenia pamięci Posła na Sejm RP Grzegorza Dolniaka. 24 kwietnia 2010r. na wzgórzu zamkowym w Będzinie posadzono kolejne drzewa, dwa buki, jeden ku pamięci posła Grzegorza Dolniaka, drugi ku pamięci ofiar katastrofy pod Smoleńskiem. W 2011r. żona posła, Barbara oraz córka Patrycja powołały Fundację im. Grzegorza Dolniaka "Sportowa Szansa", mającą na celu wspieranie młodych sportowców i propagowanie wśród dzieci i młodzieży.

Biogram opracował: Piotr Dudała