Czesław Gałużny

Z WikiZagłębie
Zagłębiowskie Biogramy
Czesław Gałużny
Czesław Gałużny
Imię i nazwisko Czesław Gałużny
Data i miejsce urodzenia 1951
Sosnowiec
Zawód artysta plastyk
Odznaczenia
odznaka "Zasłużony dla Kultury Polskiej"
Zaproszenie na wernisaż wystawy "Ty i Ja"
Czesław Gałużny - Z cyklu Nasze Pompeje, 45 x 130 x 50 rzeźba, żelbeton 2016
Czesław Gałużny
Czesław Gałużny

Czesław Gałużny – (ur. 1951 r. w Sosnowcu) – artysta plastyk, zajmuje się malarstwem, rysunkiem, projektowaniem wnętrz, malarstwem ściennym, realizacją rzeźb oraz edukacją. Mieszka i tworzy w Sosnowcu.

Jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków, współzałożyciel i członek Stowarzyszenia Pastelistów Polskich. Członek Grupy „Zagłębie”. Wielokrotnie brał udział w Sosnowieckich Spotkaniach Artystycznych.

O artyście

Twórczość Czesława Gałużnego to nieustanny proces artystycznej aktywności. To rodzaj wewnętrznego monologu, wizualnego dialogu Artysty ze światem, malarskiego zapisu autobiografii wypełnionej szerokim wachlarzem ludzkich emocji - pragnieniami, dążeniami, tęsknotami, samotnością, oczekiwaniem. Twórczość ta przemawia swoim wyrazistym autonomicznym kodem. Z łatwością rozpoznajemy w niej silną indywidualność artysty. Każdy obraz jest obrazem jego twórcy, Jego siłą, śladem Jego obecności, cząstką prawdy o Nim samym. Inspiracją dla twórczości Gałużnego jest osobiste zanurzenie w życie, które dyskretnie ujawnia w swoich obrazach. Interesuje Go zwyczajny świat ludzkich spraw, świat niejednoznaczny i niedefiniowalny. Poprzez dynamizm życia i sztuki, Artysta poznaj sam siebie, smakuje życie. W procesie tym zachodzi metafizyczne obcowanie życia ze sztuką, kiedy życie syci się malarstwem, a malarstwo życiem. Taka postawa odzwierciedla popularną w latach 60. i 70. ubiegłego wieku myśl Daniela Spoerriego, artysty awangardowego: życie jest sztuką, a sztuka życiem. Zaciera granice między sztuką, a aspektami praktyczno-życiowymi. Oscyluje wokół człowieka i szeroko pojętych towarzyszących mu emocji, które definiują go i tworzą nową jakość. Dobitnie akcentuje to również tytuł wystawy - Zbliżenia.

Wystawa skupia obrazy z kilku cykli tematycznych, m.in .: Ty i Ja, Ptaki-samoloty, Głowy, Miasta - potwory i inne. Wszystkie kolejny raz zniewalają naszą wyobraźnię, emanują swoim autonomicznym obrazem świata podlegającym ciągłym autorskim modyfikacjom. Jeden z najnowszych cykli przedstawia ptaki w roli głównej, które tym razem przestają być dopełnieniem i rekwizytem innych większych kompozycji malarskich. Symbolicznie odzwierciedlają ludzkie zachowania i emocje, są wśród nas. Artysta swoim malarstwem chciałby ogarnąć świat ludzkich doznań i pragnień, ogarnąć go obrazami jak skrzydłami ptaków. Swoje malarskie opowieści lubi zestawiać w różne cykle tematyczne nadając im wymowne tytuły: Spotkania, Obszary, Listy, Maski i inne. Każdy cykl prowadzi swoją narracje i wewnętrzny dialog, wciąga widza w orbitę swoich odmiennych emocji. Każdy obraz wpisany w dany cykl w akcie twórczym staje się fragmentem tego "dużego obrazu życia", a każdy jego fragment odzwierciedla cząstkę autorskiego postrzegania świata. Wszystkie malarskie kompozycje, liryczne i subtelne w wyrazie, cechuje spójny język sztuki. Wyraża się on m.in. w operowaniu mocnym nasyconym kolorem, fascynacji niuansami barwnymi, w lekkości i świetlistości pastelu - ulubionej techniki Artysty, finezyjności rysunku dopełniającego barwne płaszczyzny. Malarski świat Gałużnego zamieszkują tajemnicze, zadumane młode kobiety, emanujące dużym ładunkiem erotyzmu. Erotyzm, jako siła witalna i najpotężniejsza z życiowych energii człowieka, jest często obecny w obrazach Gałużnego. Eros jako pragnienie akcentuje zmysłowe pożądanie człowieka, który został nim obdarzony aby wspomagało potrzeby jego ducha. To kobiety są głównym komponentem obrazu i wokół nich narasta i pęcznieje dalsza narracja.

Zwykle towarzyszą im bliżej nieokreślone postaci, pozbawione indywidualnych rysów i cech. Zamierzona umowność odbiera im jednoznaczny charakter. Figuralne kompozycje znacząco dopełnia pozornie przypadkowy szczegół, charakterystyczny dla artysty zestaw motywów - ptak, stół, kieliszek, kanapa, krzesło - zawsze użyte w odmiennym, niejednoznacznym kontekście i konfiguracji. Wszystkie komponenty obrazu są perfekcyjnie, harmonijnie zestawione. Specyficzne ujecie kompozycji, spojrzeniem z góry nieco z lotu ptaka, potęguje efekt odrealnionej rzeczywistości i iluzji przestrzeni. Obrazy Gałużnego pulsujące życiem, równolegle podszyte są uwodzicielską aurą melancholii i baśniowości. Zastygłe w ruchu, jak tajemnicze kadry filmowe czekają na widza, który staje się ich ostatnim niezbędnym dopowiedzeniem. Dla widza stają się obszarem rozbudowanej refleksji, impulsem do dobrowolnego wkraczania w sferę wielozmysłowego odbioru dzieła.

Jak można najkrócej zdefiniować twórczość Czesława Gałużnego? Niewątpliwie jest to twórczość dojrzała i ukształtowana, spójna formalnie i treściowo, harmonijna. Wysoce osobista, wyrosła z wielkiej wrażliwości, którą natura hojnie obdarzyła Artystę. Wypełniona marzeniami i tęsknotami. Wolna od cudzych zapożyczeń, nie ulegająca współczesnym konwencjom. Oparta na sile intuicji emanuje niezwykłą energią i indywidualizmem. Doskonale łączy erudycję malarską i przekaz ideowy. Nie ilustruje rzeczywistości lecz świadomie ją reinterpretuje. Tworzy wspólny mianownik dla fascynacji życiem i radości tworzenia. Wyróżnia się: rozmachem malarskim, wrażliwością kolorystyczną, wewnętrznym rytmem, subtelnością formy kameralnym nastrojem, metaforą przekazu i przede wszystkim wielką siłą oddziaływania. Na tym etapie swojej dojrzałości nie potrzebuje szczegółowych analiz, porównań i odniesień do historii sztuki. Twórczość ta broni się sama, ma swoją wagę i jakość, idzie własną drogą tradycji. Jest wyjątkowo konsekwentna i jednorodna. W nią trzeba się zanurzyć, dostrzec jej utrwaloną wartość w dojrzałości warsztatowej oraz sile i witalności przekazu. Jej trzeba systematycznie doświadczać i smakować wszystkimi zmysłami.

Reasumując, warto jednak przywołać refleksję Henri Matisse'a, niejednokrotnie cytowaną już w kontekście twórczości Czesława Gałużnego: Sztuka nie może być katorgą (...) trzeba sięgnąć po obrazy w głąb siebie - jak do studni. Twórczość ta ze wszech miar korzysta z tej autorskiej głębi— studni. To ciągła wyprawa w głąb siebie. Rodzi się z emocji i służy im. Rodzi się z nieprzeciętnej osobowości Czesława Gałużnego, nasyconej malarską wrażliwością i poetycką refleksją.

— Henryka Olszewska-Jarema - historyk sztuki, muzealnik
, Z katalogu do wystawy "Czesław Gałużny - Zbliżenia"

Wystawy

Prace swoje wystawił na ponad 40 wystawach indywidualnych. Uczestniczył w ponad 300 wystawach zbiorowych. Środowiskowych, ogólnopolskich i międzynarodowych.

Wykaz niektórych wystaw indywidualnych:

 • Galerii Sztuki Pałacu Kultury Zagłębia
 • Galeria "Na żywo" Polskie Radio Katowice
 • OW ZPAP Warszawa,
 • Galeria ArtNova2 - ZPAP Okręg Katowice,
 • Muzeum Śląskie w Katowicach,
 • BWA Kielce,
 • Sosnowieckie Centrum Sztuki Zamek Sielecki,
 • BWA Nowy Sącz,
 • BWA Olkusz,
 • Beskidzka Galeria Sztuki Szczyrk,
 • Muzeum Regionalne w Bełchatowie,
 • Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych w Warszawie,
 • Galeria Na Pietrze w Koszalin.

Wykaz niektórych wystaw zbiorowych:

 • Artexpos Światowa Wystawa Sztuki Nowy Jork,
 • Międzynarodowe Biennale Pasteli Nowy Sącz,
 • "Malarstwo bez granic Centrum Polskie Bruksela,
 • Pałac Sztuki Kraków,
 • Międzynarodowa Wystawa Miniatur Częstochowa,
 • Bliźniemu swemu

Nagrody

Otrzymał szereg nagród i wyróżnień między innymi: wyróżnienie ufundowane przez Ministra Kultury i Sztuki na Biennale Pasteli w BWA w Nowym Sączu, wyróżnienie na Ogólnopolskiej Wystawie Malarstwa w BWA w Częstochowie. Wyróżnienie honorowe Stowarzyszenia Pastelistów Polskich. Laureat Nagrody Artystycznej Miasta Sosnowca za rok 2000, laureat I Nagrody na II Międzynarodowym Biennale Pasteli Nowy Sącz 2004. We wrześniu 2013 roku został nagrodzony na VI Międzynarodowym Biennale Pasteli w Nowym Sączu (jako jeden z laureatów) Medalem Stowarzyszenia Pastelistów Polskich.

Wiersze

Byliśmy tak
Blisko siebie
W nieświadomości
Że tak blisko
Zabijaliśmy kolejne
Dnie i noce
Zawstydzeni
Umarli
I zmartwychwstali
Tchnieniem
Cichego oddechu
Aby nie przestraszyć
Słońc, księżyców
Planet
Wielkim wozem
Z nieba gwiaździstego
Korowód weselny
Zastygł
Byliśmy tak
Blisko
I tak daleko
Migotliwych gwiazd
Rozsianych
Po firmamencie

— Czesław Gałużny, Wiersz "Zbliżenia"

Odznaczenia

Został odznaczony Srebrną Odznaką Zasłużonego w Rozwoju Województwa Katowickiego.

3 czerwca 2013 roku został odznaczony odznaką "Zasłużony dla Kultury Polskiej", przyznaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej.

Galeria

Wywiady

<videoflash>7_FLB5r3YbU</videoflash> <videoflash>pmLy3-v3NXw</videoflash> <videoflash>AxIVqH7_ez4</videoflash>

Relacje z wystaw

<videoflash>Vdm6wBOBcTk</videoflash> <videoflash>I74qONSJ6cc</videoflash> <videoflash>NVhBMKtgS1g</videoflash>