Bractwo Rycerskie Chorągiew Ziemi Olkuskiej

Z WikiZagłębie
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Bractwo Rycerskie Chorągiew Ziemi Olkuskiej

Grupa Rekonstrukcji Historycznej okres odtwórstwa XII/XIIIw.

Spis treści

Informacje

Enter.jpg

Jesteśmy grupą zajmującą się Hobby jakim jest Bractwo Rycerskie. Bractwo Rycerskie jest inicjatywą opartą o rekonstrukcję historyczną w pełnym tego słowa znaczeniu. Ukierunkowany jest on na rekonstrukcję życia w okresie średniowiecza okresu przełomu XII i 1 połowę XIII wieku, obejmuje lata 1190 – 1240 r. plus/minus 10 lat. Powyższe datowanie stanowi granicę dla odtwarzanego uzbrojenia, przedmiotów codziennego użytku, mebli, namiotów, ubrań itd.

Działamy na terenie Olkusza i Powiatu Olkuskiego. Obecnie grupa liczy tylko parę osób, , które działają w różnym stopniu zaangażowania i na różnych zasadach.

Zainteresowania Bractwa:

• W odtwarzaniu stroju dworskiego męskiego, jaki i kobiecego, opieramy się na źródłach naukowych, oraz studiujemy wnikliwie średniowieczną ikonografię, sfragistykę, sepulkrację, źródła pisane i staramy się wzorować na znaleziskach archeologicznych a w zakresie kultury duchowej na kompetentnych opracowaniach naukowych i średniowiecznych kronikach.

• W kwestii odtwarzania sposobu walki z okresu średniowiecza korzystamy z dorobku organizacji trudniących się analizą traktatów średniowiecznych. Staramy się opierać się na fechtbuchach, czyli księgach uważanych za traktaty walk mistrzów niemieckich i włoskich np. Johannesa Liechtenauera, czy Floriego dei Liberiego.

• zainteresowania w zakresie łucznictwa tradycyjnego

• Uczymy się również tańców historycznych. Nasza droga z tańcem jest powolna i wyboista, ale z miesiąca na miesiąc będzie coraz lepiej:)

• tworzenie tzw. zaplecza historycznego włącznie ze sprzętem domowego użytku od namiotów po naczynia.

Zadania Bractwa - przyszłość:

• odtwarzanie możliwie jak najdokładniej epoki polskiego trzynastego wieku rejonów dzielnicy krakowskiej i śląskiej, pod względem kultury duchowej i materialnej. Pojęcia te należy rozumieć w ten sposób, że Bractwo stara się wprowadzać ubiór cywilny i bojowy zgodnie z dokonaniami archeologicznymi i przekazami ikonograficznymi oraz kładzie nacisk na gromadzenie kompetentnej wiedzy o danej epoce we wszelkich możliwych jej przejawach.

• odtwarzanie nie tylko wyglądu, ale i systematyczne poznawanie sposobów walki

• tworzenie tzw. zaplecza historycznego obozu rycerskiego włącznie ze sprzętem domowego użytku od namiotów po naczynia.

• współpraca z zaprzyjaźnionymi Bractwami okresu XII/XIII w.

• poszukiwanie nowych członków

• tworzenie możliwości robienia pokazów

Kontakt

Osobą odpowiedzialną za kontakt jest Przedstawiciel grupy : Marcin Szostak tel: 662083043

Wszelkie sprawy i pytania dotyczące naboru oraz działalności bractwa prosimy wysyłać pod adres : bractwoolkusz@gmail.com

Zapraszamy na stronę internetową:

http://bractwoolkusz.xorg.pl/

adres 2: www.bractwoolkusz.pl

Rekrutacja

Zapraszamy wszystkich chętnych/ne

Nabór skierowany jest zarówno do wszystkich osób, zarówno tych które miały już jakiś kontakt z rekonstrukcją, jak również do całkowitych świeżaków. Aby wstąpić nie potrzebujesz żadnych strojów czy innego wyposażenia, ze wszystkim Ci pomożemy.

Przenieś się w świat naszych przodków w czasy średniowiecza okresu Europejskich Krucjat i Rozbicia Dzielnicowego w Polsce

okresu końca XII w. I pierwszej połowy XIIIw.

Wszelkie sprawy i pytania dotyczące naboru oraz działalności bractwa prosimy wysyłać pod adres : bractwoolkusz@gmail.com

lub telefonicznie: Marcin Szostak tel : 662083043

Zapraszam na stronę internetową: http://bractwoolkusz.xorg.pl/

Linki zewnętrzne

Strona Internetowa


Trailer imprezy na przełom XII/XIII w.

Nawigacja
Poznajemy Zagłębie Dąbrowskie
  • Projekt realizuje
  • Herb Zagłębia Dąbrowskiego