Bolesław Wajzler

Z WikiZagłębie
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Zagłębiowskie Biogramy
ks Bolesław Wajzler
Imię i nazwisko ks Bolesław Wajzler
Data i miejsce urodzenia 31 stycznia 1881
Żarnowiec
Data i miejsce śmierci 8 marca 1941
Auschwitz
Miejsce spoczynku Cmentarz katolicki w Zawierciu
Zawód Duchowny

Ks. Kanonik Bolesław Wajzler ( ur. 31 stycznia 1881 r. w Żarnowcu, zm. 8 marca 1941 r. w Auschwitz) - duchowny

Spis treści

Rodzina

Urodził się w Żarnowcu w rodzinie Franciszka i Konstancji z domu Kazibudzkiej. Rodzice pochodzili ze stanu mieszczańskiego.

Edukacja

Początkowo uczył się w domu rodzinnym a następnie w szkole elementarnej w Żarnowcu. Od roku 1893 pobierał nauki w szkole prywatnej a w 1897 r. zdał egzamin eksternistyczny w Petersburgu. Ks. Bolesław Wajzler ukończył Seminarium Duchowne w Kielcach a święcenia kapłańskie otrzymał w 1903 roku.

Działalność duszpasterska

Po otrzymaniu święceń kapłańskich jego pierwszą parafią na którą został skierowany była Pilica, skąd w 1907 roku skierowano go na rok jako wikarego do Koziegłówek by następnie objąć stanowisko wikariusza w Zawierciu.

Praca w Zawierciu

Po przybyciu do Zawiercia oprócz pełnienia funkcji wikarego otrzymał także stanowisko prefekta etatowego w miejscowych szkołach elementarnych i średnich. w 1910 roku został współzałożycielem Oddziału Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego w Zawierciu. Udzielał się także na niwie społecznej. W latach 1917-1922 pełnił funkcję dyrektora Żeńskiego Seminarium Nauczycielskiego im. A. Osuchowskiego w Zawierciu, którego był współzałożycielem. Ponadto był prefektem etatowym oraz uczył historii i łaciny w wielu zawierciańskich szkołach.

Bibliografia

Nawigacja
Poznajemy Zagłębie Dąbrowskie
  • Projekt realizuje
  • Herb Zagłębia Dąbrowskiego