Bogusław Sobieraj

Z WikiZagłębie
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Zagłębiowskie Biogramy
Bogusław Sobieraj
Imię i nazwisko Bogusław Sobieraj
Data i miejsce urodzenia 19 października 1929
Będzin
Zawód nauczyciel, pisarz, poeta
Odznaczenia
Brązowy i Złoty Krzyż Zasługi, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.

Urodził się 19 października 1929r. w Będzinie. Tu spędził lata młodzieńcze i okupację. Podczas okupacji został przymusowo zatrudniony w Będzińskiej Fabryce Mebli. Pracował od 1943 r. do wyzwolenia jako pomocnik stolarza.

Po ukończeniu Gimnazjum im. Mikołaja Kopernika w rodzinnym mieście pracował przez kilka lat w charakterze nauczyciela w Szkole Podstawowej Nr.2 koło Szopienic, uczęszczając jednocześnie do Liceum Pedagogicznego dla Dorosłych w Katowicach. W latach 1951- 1954 studiował na Wydziale Matematyczno - Fizycznym w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Katowicach. Tytuł magistra uzyskał w 1961 r.

Po ukończeniu studiów pracował w charakterze nauczyciela fizyki w Liceum Pedagogicznym w Sosnowcu, w Studium Nauczycielskim w Katowicach, w Technikum Elektronicznym (gdzie kilka lat pełnił funkcje dyr. Szkoły) i Zespole Szkół Górniczych Nr. 1 Ministerstwa Górnictwa i Energetyki w Sosnowcu. Za całokształt pracy w szkolnictwie odznaczony Brązowym i Złotym Krzyżem Zasługi oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Od 1984 roku jest na emeryturze.

Jego przygoda z wierszami i pisaniem opowiadań rozpoczęła się w 1980 roku. Podczas pobytu w Stanach Zjednoczonych drukowano jego opowiadania i wiersze w "Tygodniku Świat Polski", ukazującym się w Detroit(1994-1996), "Zimowe refleksje", "Cztery pory roku" ",Indiańskim tropem". Po powrocie do Polski nawiązał kontakt z "Kawiarnią Literacką" w Dąbrowie Górniczej. W "Raptularzu Kulturalnym ukazały się jego opowiadania: "Spóźnione wagary', "Kasety z Paryża".

W roku 2010 wydał książkę "Światłoczułe tropy -ze wspomnień pradziadka". W roku 2011 tomik wierszy "Wypełnić przestrzeń" oraz "Wędrówki bliskie i dalekie". W roku 2012 "WWspomnienia o Warpiu przedwojennym i czasach hitlerowskiej okupacji. Obecnie mieszka w Sosnowcu.

Linki zewnętrzne

Nawigacja
Poznajemy Zagłębie Dąbrowskie
  • Projekt realizuje
  • Herb Zagłębia Dąbrowskiego