Adam Polewka

Z WikiZagłębie
Zagłębiowskie Biogramy
Adam Polewka
Adam Polewka
Imię i nazwisko Adam Polewka
Data i miejsce urodzenia 4 marca 1903
Kraków
Data i miejsce śmierci 1 października 1956
Kraków
Zawód publicysta, pisarz, tłumacz

Adam Polewka - (ur. 4 marca 1903 r. w Krakowie, zm. 1 października 1956 r. w Krakowie) publicysta, pisarz, tłumacz, lewicowy działacz polityczny, poseł do Krajowej Rady Narodowej, na Sejm Ustawodawczy oraz na Sejm PRL I kadencji, dyrektor Teatru Zagłębia w latach 1927 - 1928.

Edukacja

Studiował na Wydziale Matematyczno-przyrodniczym UJ w Krakowie, oraz w Akademii Górniczo-Hutniczej.

Praca w prasie

Członek Koła Literacko-Artystycznego „Helion” oraz zespołu redakcji gazety Literackiej (1926 - 1927). Współpracował z socjalistycznym „Naprzodem”, razem z Leonem Kruczkowskim założył Biuletyn Literacki.

Wykładowca

Wykładał na Uniwersytecie Ludowym w Szycach.

Dyrektorstwo w Sosnowcu

W okresie 1928 - 1930, z inicjatywy PPS-owskiej Rady Miejskiej w Sosnowcu, z prezydentem Aleksym Bieniem, kierował Teatrem Miejskim w Sosnowcu, wydzierżawionym na tę kadencję przez Zarząd Główny Towarzystwa Uniwersytetów Robotniczych. Zbliżył teatr do środowisk pracy i zrazu znacznie ożywił regionalny ruch teatralny.

Dla robotniczego zespołu aktorskiego w Sosnowcu napisał i z nim wystawił dramat „Sacco i Vanzetti”. Niezwykle głośna była jego inscenizacja „Sędziów” Wyspiańskiego. Był tłumaczem i reżyserem starofrancuskiej farsy „Mistrz Pathelin”.

Napisał oryginalne widowisko „lgrce w gród walą” (1937). Po wyzwoleniu działacz społeczny, poseł na Sejm PRL, głośny, wzięty publicysta i prozaik. Swego rodzaju zagadką jest jego udział w komisji powołanej przez Ministerstwo Kultury i Sztuki dla likwidacji m.in. Teatru Miejskiego w Sosnowcu w 1948. Brał w niej udział razem z Leonem Kruczkowskim i Wilhelmem Szewczykiem.

Bibliografia