Adam Bilik

Z WikiZagłębie
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Zagłębiowskie Biogramy
Adam Bilik
Adam Bilik
Imię i nazwisko Adam Bilik
Data i miejsce urodzenia 30 listopada 1899
Turka
Data i miejsce śmierci 13 czerwca 1943
Będzin
Zawód lekarz, dobroczyńca

Adam Bilik - (ur. 30 listopada 1899 r. w Turce nad Stryjem na Wołyniu, zm. 13 czerwca 1943 r. w Będzinie) lekarz, dobroczyńca.

Spis treści

Edukacja

W młodości chciał zostać księdzem. Po ukończeniu gimnazjum w Brodach, rozpoczął w 1917 r. studia na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jednak po kilku zaledwie latach studiów przeniósł się na medycynę. Studia te ukończył w 1927 r. we Lwowie. Był aktywnym działaczem studenckim w Bratniaku, Polonii i Odrodzeniu.

Praca

Początki
Pracę zawodową rozpoczął zaraz po studiach w przychodni w Sosnowcu, m.in. w ambulatorium dla bezrobotnych. I również tutaj dał się poznać z swojej działalności społecznej, kierował m.in. Związkiem Polskiej Inteligencji Katolickiej.

Ważne funkcje
W 1939 roku ks. biskup Teodor Kubina powołał go na zaszczytne stanowisko Prezesa Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej w Częstochowie. W tym roku objął posadę lekarza miejskiego w ośrodku zdrowia w Będzinie, gdzie również zamieszkał w kamienicy przy ul. Małachowskiego 45.

Lekarz biednych
Jego pacjentami byli przeważnie ludzie biedni. Nie brał od nich honorariów za wizyty lekarskie. Często sam dopłacał do zakupu lekarstw czy podstawowych środków żywnościowych dla swych pacjentów. Ze swych wizyt lekarskich wracał często bez płaszcza lub z kandydatem na buty czy ubranie oraz z pustym portfelem.

Śmierć

Zmarł po krótkiej, ale ciężkiej chorobie nerek w dniu 13 czerwca 1943 r. Był to pierwszy dzień Zielonych Świąt, a zarazem uroczystość św. Antoniego. Mimo iż nie było klepsydr zawiadamiających o dacie jego pogrzebu, wielotysięczne tłumy uczestniczyły w uroczystościach pogrzebowych. Żegnało go 30 księży i tłum mieszkańców Zagłębia. Pochowano go w grobowcu rodzinnym zaprzyjaźnionej rodziny doktora Sterczyńskiego na cmentarzu na Górze Zamkowej w Będzinie.

Nad jego trumną ks. Mieczysław Zawadzki, ówczesny proboszcz Parafii Św. Trójcy powiedział m.in.: „Był pracowitym, uczciwym lekarzem. W każdym chorym, bez różnicy stanu, majątku i wyznania, widział brata – bliźniego. Dla każdego miał uśmiech, dobre słowo pociechy, ubogich nierzadko wspierał materialnie. Jako lekarz katolik dbał o to, aby chory nie umarł bez pojednania z Bogiem (...). Dr Bilik był przede wszystkim człowiekiem w pełnym tego słowa znaczeniu. Rzetelny, uczciwy, spełniający sumiennie swoje obowiązki, współczuł każdej biedzie i nieszczęściu, a czynił to subtelnie i delikatnie”. Takim go zapamiętano i takim pamięta się go do dziś w Będzinie. Oby dr Adam Bilik był dla nas wszystkich, współcześnie żyjących Zagłębiaków przykładem godnego i dobrego życia w każdym wymiarze. Życia, które choć było takie proste i zwyczajne, przyniosło tak nadzwyczajne owoce.

Pamięć o dr. Biliku trwa

Na grobie Adama Bilika widniej napis: "Śp. Adam Kazimierz Bilik, ur. 30 listopada 1899, zm. 13 czerwca 1943. Lekarz ubogich. Przyjaciel potrzebujących. Działacz katolicki. Prezes "Odrodzenia". I-szy Prezes Akcji Katolickiej Diecezji Częstochowskiej." Adam Bilik pod koniec XX wieku został wybrany na patrona Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej przy parafii św. Trójcy w Będzinie. Oddział ten, którego wieloletnim Prezesem jest Radna Powiatu Będzińskiego p. Katarzyna Maciejewska 26 listopada 2015r. uroczyście obchodził 20-lecie swojego istnienia. W Kościele Świętej Trójcy odprawiona została uroczysta jubileuszowa Msza św. w intencji żyjących i zmarłych członków Akcji Katolickiej, śp. Ks. kan. Kazimierza Szwarlika, śp. doktora Adama Bilika, zmarłych z ich rodzin oraz osób, które wspierają dobroczynne działa Akcji. Podczas koncelebrowanej przez Ks. Mariusza Olejnika, Ks. Grzegorza Maciejewskiego Mszy św. kazanie wygłosił Ks. Paweł Rozpiątkowski, który zwrócił uwagę na rolę Akcji Katolickiej i cele dla jakich została powołana. Dr Bilik jest również patronem Klubu Honorowych Dawców Krwi przy Hucie Katowice. Na pobliskim cmentarzu na Górze Zamkowej w Będzinie znajduje się grób doktora, na którym widnieje następujący napis: „Śp. Adam Kazimierz Bilik. ur. 30 listopada 1899 zm. 13 czerwca 1943. Lekarz ubogich. Przyjaciel potrzebujących. Działacz katolicki. Prezes "Odrodzenia". I-szy Prezes Akcji Katolickiej Diecezji Częstochowskiej". Na murze z tyłu kościoła pw. Świętej Trójcy umieszczona jest tablica, upamiętniająca postać dr Bilika. Jego syn, Andrzej Bilik w okresie Polski Ludowej był jednym z najbardziej znanych dziennikarzy telewizyjnych.

Biogram opracował: Piotr Dudała

Nawigacja
Poznajemy Zagłębie Dąbrowskie
  • Projekt realizuje
  • Herb Zagłębia Dąbrowskiego