Adam Śmigielski

Z WikiZagłębie
Zagłębiowskie Biogramy
Adam Śmigielski
Adam Śmigielski
Imię i nazwisko Adam Śmigielski
Data i miejsce urodzenia 24 grudnia 1933
Przemyśl
Data i miejsce śmierci 7 października 2008
Sosnowiec
Zawód ksiądz, salezjanin, biskup
Adam Śmigielski w latach młodości
bp. Adam Śmigielski wraz z Papieżem Benedyktem XVI w Watykanie

Adam Śmigielski (19332008) – polski biskup rzymskokatolicki, salezjanin, pierwszy biskup diecezjalny sosnowiecki w latach 19922008.

Salezjanin na całe życie

Urodził się 24 grudnia 1933 roku w Przemyślu. W wieku 18 lat wstąpił do seminarium Towarzystwa Salezjańskiego. Święcenia kapłańskie otrzymał 30 czerwca 1957 roku w Lublinie. Teologię i filozofię studiował w Krakowie, Lublinie, Warszawie, w Instytucie Biblijnym w Rzymie i w L'Ecole Biblique w Jerozolimie. W 1979 roku obronił doktorat. W latach 19751981 był rektorem Wyższego Seminarium Duchownego Towarzystwa Salezjańskiego i przełożonym wspólnoty salezjańskiej w Krakowie. W latach 19821986 był dyrektorem Zakładu Salezjańskiego im. Jana Bosko w Oświęcimiu. Potem pełnił funkcję inspektora Inspektorii Salezjańskiej św. Jana Bosko we Wrocławiu.

Pierwszy Biskup Sosnowiecki

Biskupem sosnowieckim został mianowany przez Papieża Jana Pawła II 25 marca 1992 roku. Konsekrowany został przez Kard. Józefa Glempa, Prymasa Polski., 30 maja 1992 roku w katedrze sosnowieckiej pw. Wniebowzięcia NMP. Uroczysty ingres do katedry i uroczyste objęcie diecezji nastąpiło 30 maja 1992 roku. Jego zawołanie biskupie brzmiało : „Da mihi animas” („Daj mi dusze”), które jest dewizą salezjanów.

Najważniejsza była wizyta Ojca Świętego Jana Pawła II

Będąc pierwszym biskupem sosnowieckim, biskup Adam Śmigielski organizował od podstaw diecezjalne struktury i jej agendy takie jak: kuria diecezjalna, wyższe seminarium diecezjalne i instytut katechetyczny, a także diecezjalną Caritas oraz sąd diecezjalny. Podkreślał, że w 16.letniej historii diecezji sosnowieckiej najważniejszym wydarzeniem była wizyta Ojca Świętego Jana Pawła II. 14 czerwca 1999 r. papież wylądował w Sosnowcu i spotkał się z wiernymi młodej diecezji. Przed Sługą Bożym dał świadectwo umiłowania ziemi, która od 1992 r. stała się Jego małą ojczyzną oraz wiary wiernych, których był pierwszym Arcypasterzem. Tak wtedy jak wcześniej i później lubił się odnosić do pejoratywnego skądinąd określenia jakie przylgnęło do Zagłębia Dąbrowskiego, o którym mawiano „Czerwone Zagłębie. Zagłębie jest owszem czerwone – mówił Biskup Adam Śmigielski - ale z miłości do Boga.

Zmarł 7 października 2008 roku. 11 października 2008 roku został pochowany na placu kościelnym obok sosnowieckiej bazyliki katedralnej.

Zagłębia pamięta

Biskup Śmigielski pozostaje honorowym obywatelem m.in. Sosnowca, Będzina, Czeladzi, Jaworzna i Klucz. Otrzymał również odznakę „Zasłużonego dla Miasta Sosnowca” w 2005r.oraz został wyróżniony tytułem Honorowego Członka Towarzystwa Przyjaciół Będzina.

W 2009 jego imieniem została nazwana jedna z ulic w Sosnowcu (wcześniej ulica Armii Ludowej). Pomysłodawcą był Sławomir Korczyński.

Biogram opracował: Piotr Dudała

Bibliografia

Filmy

<videoflash>wOdTQgD0HEo&feature=player_embedded#!</videoflash> <videoflash>nRELvaUW6IY&feature=player_embedded#!</videoflash>

Videoblog

<videoflash>dhw2nTDtgoM</videoflash> <videoflash>ihTWKnvZbBU</videoflash> <videoflash>CgT0yBg_1es</videoflash> <videoflash>puFCyINrVH8</videoflash> <videoflash>6Hwei9rgUP4</videoflash> <videoflash>aLKrN1XhQjY</videoflash>