Zagłębiowska Giełda Birofiliów

Z WikiZagłębie
Wersja z dnia 00:07, 17 lis 2013 autorstwa Arawks80 (dyskusja | edycje) (→‎Relacja filmowa)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)

Zagłębiowska Giełda Birofiliów - impreza piwna zorganizowana dla kolekcjonerów birofiliów.

Geneza

Zorganizowanie giełdy birofilskiej w Zagłębiu miało swoje uzasadnienie w bogatej historii piwowarstwa w tym regionie. Browary istniejące w Zagłębiu wydawały szereg wzorów etykiet, podstawek i innych przedmiotów reklamowych, które zasilały zbiory kolekcjonerów. Impreza powstała ze wspólnej inicjatywy Pawła Lisa, Sławomira Bieniasa, Witolda Wieczorka i Jana Sibielaka czyli piwnych pasjonatów. Paweł Lis to właściciel pubu Rino bar&food, który to pub był miejscem giełdy. Pub ten ponadto skupił środowisko zagłębiowskich i nie tylko wielbicieli złocistego trunku z uwagi na swoją bogatą ofertę piw regionalnych z całej Polski jak również z Czech i Litwy. Sławomir Bienias to wiceprezes Śląskiego Klubu Birofilów. Witold Wieczorek to nie tylko birofil, ale i pasjonat historii piwowarstwa w regionie Zagłębia Dąbrowskiego. Pasja ta zaowocowała napisaniem książki o historii piwowarstwa w regionie Zagłębia. Z kolei Jan Sibielak to piwosz i aktywny forumowicz piwnego portalu Browar.biz, a także członek nieformalnej Sekcji Zagłębiowskiej Browar.biz. Wszyscy czterej to mieszkańcy Sosnowca. W działania wymienionej czwórki aktywnie włączył się Grzegorz Skwara, członek stowarzyszenia Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego, prywatnie kolekcjoner etykiet piwnych i smakosz piwa. Przymiarką do Giełdy była zorganizowana 30 czerwca 2013 r. również w pubie Rino Niedziela Birofili.

Logo Giełdy

I Zagłębiowska Giełda Birofiliów 2013

I Zagłębiowska Giełda Birofiliów 2013 odbyła się 21 września 2013 r. w sosnowieckim pubie Rino bar&food zlokalizowanym przy ulicy Pawiej 9.

Etykieta Piwa Zagłębiowskiego

Patronat honorowy nad imprezą objęło stowarzyszenie Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego (notabene jego prezes, Dariusz Jurek to również birofil), a patronat medialny tygodnik Twoje Zagłębie i portal internetowy RynekPiwa.pl. Giełda odbyła się w godzinach 8:00 - 13:00 i zgromadziła ponad 230 gości. Oprócz Zagłębiaków i Ślązaków, wśród gości były osoby z Radomia, Krakowa, Słupska, Warszawy oraz z Czech. Podczas giełdy wypito 1,3 tys. litrów piwa. Główną atrakcją Giełdy była premiera Piwa Zagłębiowskiego wyprodukowanego przez Browar na Jurze w Zawierciu.

Okazjonalny giełdowy stempel
Okazjonalny kapsel

Oprócz piwa pojawiły się okazjonalne giełdowe kapsle, podstawki piwne, kufle i koszulki. Uczestnicy oprócz wymiany, sprzedaży i kupna piwnych gadżetów mogli degustować piwa z szerokiej oferty pubu Rino, ponadto mogli spróbować produktów z zawierciańskiego browaru oraz z minibrowaru Reden z Chorzowa. Atrakcją były również pieczonki czyli jedna ze specjałów kuchni zagłębiowskiej.

Galeria

Relacja filmowa

Zamieszczony film to skrót filmowy przygotowany na podstawie materiałów Grzegorza Skwary i Piotra Dudały. <videoflash>ApmMJTlYJb0</videoflash>

Linki zewnętrzne