Piotr Dudała

Z WikiZagłębie
Zagłębiowskie Biogramy
Piotr Dudała
Piotr Dudała
Imię i nazwisko Piotr Ignacy Dudała
Data i miejsce urodzenia 5 marca 1958
Sosnowiec
Zawód dziennikarz, politolog, geograf, bankowiec, urzędnik samorządowy

Piotr Ignacy Dudała - urodził się 5 marca 1958 r. w Sosnowcu - dziennikarz, politolog, geograf, bankowiec, urzędnik samorządowy. Miłośnik historii Sosnowca i Zagłębia Dąbrowskiego, społecznik.

Rodzina

Syn Stefana i Janiny z domu Twardowska. Ojciec Stefan Dudała (1921 - 2004), syn Michała i Florentyny z d. Chałacińska, był z zawodu elektrykiem i pracował do chwili przejścia na emeryturę na dole pod ziemią w KWK "Sosnowiec". Odznaczony Złotym i Brązowym Krzyżem Zasługi oraz Orderem Sztandaru Pracy II Klasy. Matka Janina Dudała z d. Twardowska (1930 - 1981), córka Ignacego i Pelagii z d. Stobiecka, była kucharką i pracowała do chwili śmierci w 1981r. w nieistniejącej obecnie Szkole Podstawowej Nr 7 im. Adama Mickiewicza w Sosnowcu. Siostra Barbara Gołębiowska, z którą uczęszczał do jednej klasy w podstawówce (Szkoła Podst. nr 7) i ogólniaku (IV LO im. Stanisława Staszica). Od 1983 r. mieszkała na stałe w Kanadzie. Ukończyła AWF w Katowicach oraz Algonquin College w Ottawie. Mąż: Andrzej, dzieci: Kinga, Artur. Zmarła niespodziewanie w Foothills Medical Center w Calgary w niedzielę 7 listopada 2021 roku w wieku 64 lat.

Edukacja

Absolwent IV LO im. St. Staszica, podwójny "olimpijczyk" (geografia, wiedza o Polsce i świecie współczesnym). Ukończył 2 fakultety na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie (geografia, nauki polityczne), studia podyplomowe na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie (z zakresu pedagogiki), Wyższej Szkole Bankowości i Finansów w Katowicach (bankowość) i Uniwersytecie Śląskim (prawo samorządu terytorialnego), studiował również filozofię i prawo, wieloletni staż pracy w samorządzie m. Sosnowca i powiatu będzińskiego.

Wierszyna.JPG

Pasje

Jego pasją jest turystyka - był m.in. w Ziemi Świętej, Wenezueli, Chinach, Libanie, Norwegii, Szwecji, Finlandii, Jordanii, Turcji, Maroku, Egipcie, Rosji, Kanadzie i w World Trade Center w Nowym Jorku, pływanie, nauka i śpiew - od 1991 r. śpiewa w Sosnowieckich chórach, m.in. Chórze Duszpasterstwa Akademickiego GLORIA DEI oraz w Chórze Katedralnym LUTNIA (bas), śpiewał m.in. Ojcu Św. Janowi Pawłowi II w czasie jego pamiętnej wizyty w Sosnowcu w 1999 r. Uczestniczył w wyprawie na 100 - lecie polskiego kościoła pw. św. Stanisława BM w Wierszynie na Syberii w ramach „Wyprawy 2013. Polska – Syberia”, zorganizowanej przez Stowarzyszenie NINIWA Team z Kokotka k/Lublińca.

Praca i zainteresowania

Członek Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego , Klubu Kronikarzy Zagłębia oraz Zagłębiowskiego Klubu Przyjaciół Camino. W 2003 r. w artykule "Nie tylko Gierek...", opublikowanym w Dzienniku Zachodnim, przedstawił autorską koncepcję promocji miasta Sosnowca poprzez sławne, wybitne, postacie związane z miastem lub w nim urodzone. Przez wiele lat wprowadzał ją w życie promując w mediach zarówno sosnowiczan, jak i osoby z innych zagłębiowskich miast, m.in. takie postacie jak: Władysław Szpilman, Arcybiskup Wileński Jan Cieplak, Jan Kiepura, Jan Dorman, Władysław Pawelec, profesorowie: Władysław Szafer, Bogdan Suchodolski, Włodzimierz Sedlak, Janusz Ziółkowski, Michał Reicher, Czesław Słania, Natalia Stokowacka, ks. Jan Szkoc, Pola Negri, redaktorzy: Jan Ciszewski, Witold Dobrowolski, Jerzy Zmarzlik, Ryszard Dyja, tow. Edward Gierek, Konstanty Ćwierk, Jan Pierzchała, ks. Franciszek Raczyński, Siostra Teresa Janina Kierocińska, Tadeusz Kosibowicz, Stanisław Wygodzki, Salomon Henoch Rabinowicz, Hipolit Aldobrandini i wiele, wiele innych. Jest pomysłodawcą Galerii Wybitnych Zagłębiaków w Parku Sieleckim w Sosnowcu oraz Panteonu Zagłębia w sosnowieckiej Katedrze Wniebowzięcia NMP. Wnioskodawca przyznania tytułu Zasłużonego dla Miasta Sosnowca dla ks. Prałata Jana Szkoca (2009 r.) i pośmiertnie dla budowniczego sosnowieckiej Katedry ks. Dominika Rocha Milberta (2018 r. ). Popularyzator Zagłębiowskiego Szlaku Zabytków Techniki oraz Szlaku św. Jakuba Via Regia. w latach 1984, 1988, 1989 przebywał na rehabiltacji w Akademickim Centrum Rehabilitacji im. dr S. Jasińskiego przy ul. Ciągłówka 9 w Zakopanem. W latach przebywał 2017 i 2021 w Wojewódzkim Szpitalu Rehabilitacyjnym im. dr S. Jasińskiego przy ul. Ciągłówka 9 w Zakopanem, gdzie odkrył iż w miejscu tym w latach 1920-21 przez 8 miesięcy przebywał Święty Maksymilian Maria Kolbe.

W zabytkowej Kopalni Guido w Zabrzu, 6 maja 2009r.

Przyczynił się do upamiętnienia wielu miejsc pamięci narodowej m.in.: domu, w którym mieszkał Władysław Szpilman przy ul. Targowej 18 w Sosnowcu, wizyty Świętego Jana Pawła II w Katedrze Wniebowzięcia NMP w Sosnowcu w czasie uroczystości milenijnych w maju 1967 r., pamięci Sługi Bożego Arcybiskupa Jana Cieplaka w Bazylice MBA w Dąbrowie Górniczej, tablic upamiętniających miejsca kaźni z czasów II wojny światowej (ul. Mościckiego, Kino Helios, sosnowiecki Umszlagplatz przy ul. Mireckiego), Katownia UB przy ul. Ostrogórskiej 5A, Obozu Przejściowego przy. ul. 1 Maja 23 (d. Fabryka Schoena), Siedziby Kriminalpolizei przy ul. Żytniej 10 oraz po jej zakończeniu (Grób rodziany Mackiewiczów w Ostrowach Górniczych). Na jego wniosek do ewidencji miejsc pamięci miasta Sosnowca została wpisana tablica poświęcona bohaterom III Baonu 7 Pułku Piechoty Legionów w sosnowieckiej Katedrze Wniebowzięcia NMP, jako miejsce pamięci narodowej (nr 38/89). Miało to miejsce w maju 2020 r. W 2008 r. w artykule "Zagłębiowscy Święci" zamieszczonym na stronie sosnowieckiej Kurii zarysował postacie kandydatów na ołtarze, błogosławionych i świętych związanych z Diecezją Sosnowiecką. Od 2001 r. regularnie pisze artykuły i newsy do gazet i na strony internetowe, wiele z nich zostało opublikowanych w mediach (m.in. w Gazecie Wyborczej, Dzienniku Zachodnim, Trybunie Śląskiej, Niedzieli, Źródle, Nowym Zagłębiu, Ziemia Będzińska, Wydarzeniach Powiatu Będzińskiego, Wiadomościach Zagłębia i lokalnym miesięczniku Nasz Sosnowiec. Większość z nich została zebrana i znajduje się obecnie w zbiorach regionalnych Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sosnowcu. Pierwszy Redaktor Naczelny miesięcznika samorządowego powiatu będzińskiego Ziemia Będzińska (lata III 2007 - III 2011) oraz dodatku Coolturalny Powiat. W latach 2015 - 2018 redaktor i redaktor odpowiedzialny miesięcznika Wydarzenia gazety samorządowej powiatu będzińskiego. Twórca i Redaktor Naczelny serwisu internetowego www.sosnowiecfakty.pl. Serwis od chwili swojego powstania tj. od 1 stycznia 2006r. do 2018r. odwiedziło ponad 4,5 miliony gości. Kanał sosnowiecfakty.pl na Youtubie ma już ponad 1 milion odwiedzających. Redaktor internetowej encyklopedii Wikizaglebie.pl. W latach 2014 - 2023 prowadził na Facebooku stronę Chóru Katedralnego Lutnia w Sosnowcu.

Na plenerze fotograficznym w KWK Kazimierz-Juliusz

Od lutego 2007 r. do czerwca 2010 r. Rzecznik Prasowy Powiatu Będzińskiego. W latach 2005 - 2010 Rzecznik Prasowy koła sosnowieckiej Platformy Obywatelskiej RP. Od czerwca 2011 r. do września 2017 r. Rzecznik Prasowy Rady Sosnowieckiej Rycerzy Kolumba. Wiceprzewodniczący Koła Gazety Polskiej w Sosnowcu w latach 2017 - 2023r. Koordynator pobytu grupy młodzieży z polskiej parafii pw. św. Stanisława BM w Wierszynie (Syberia) w czasie Światowych Dni Młodzieży w Krakowie w 2016 r. 10 marca 2018 r. w Częstochowie otrzymał IV stopień rycerski - patriotyczny. Do lipca 2023r. pracował w Starostwie Powiatowym w Będzinie na stanowisku głównego specjalisty. W styczniu 2024r. zainicjował powstanie Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Błogosławionego Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Sosnowcu. Obecnie przebywa na emeryturze.

Bibliografia

Linki zewnętrzne