Województwo śląskie: Różnice pomiędzy wersjami

Z WikiZagłębie
Nie podano opisu zmian
Nie podano opisu zmian
Linia 1: Linia 1:
[[Plik:Mapa slaskie-metropolia.gif|Mapa województwa z podziałem na ziemie historycznie śląskie i małopolskie|thumb]]
[[Plik:Mapa slaskie-metropolia.gif||thumb|250px|Mapa województwa z podziałem na ziemie historycznie śląskie i małopolskie]]
 
 


'''Województwo Śląskie''' jest jednostką samorządu terytorialnego i jednym z 16 województw powstałych w wyniku ostatniego podziału administracyjnego kraju w [[1999]] roku
'''Województwo Śląskie''' jest jednostką samorządu terytorialnego i jednym z 16 województw powstałych w wyniku ostatniego podziału administracyjnego kraju w [[1999]] roku

Wersja z 17:42, 9 kwi 2012

Mapa województwa z podziałem na ziemie historycznie śląskie i małopolskie


Województwo Śląskie jest jednostką samorządu terytorialnego i jednym z 16 województw powstałych w wyniku ostatniego podziału administracyjnego kraju w 1999 roku

Zarówno nazwa województwa, jak i jego symbole (herb, flaga itd.) nie uwzględniają różnorodności regionalnej ziem które tworzą tą jednostkę administracyjną.

Należy podkreślić że większość obszaru tego województwa stanowią ziemie Zachodniej Małopolski takie jak Ziemia Częstochowska, Ziemia Żywiecka i Zagłębie Dąbrowskie.


Nieprawidłowa nazwa tego województwa sugerująca że cały ten obszar stanowi jednolity górnośląski region jest przyczyną fatalnego i mijającego się z obiektywną prawdą zjawiska polegającego na nadawaniu przymiotnika "śląski" dla instytucji, miejsc i wydarzeń nie mających nic wspólnego ze Śląskiem, bądź Śląska niedotyczącym.

Powszechne używanie jako synonimów określeń "Śląsk" i "województwo śląskie" jest oczywistym błędem zarówno pod względem logiki (Śląsk to także Dolny Śląsk) jak i obiektywnej prawdy historycznej.

Ma to swoje konsekwencje w powstawaniu alogicznych nowotworów językowych takich jak: Jura Górnośląska, Śląsk Północny (Ziemia Częstochowska) itd. itp.

Jedynym sposobem powstrzymania tego negatywnego zjawiska wydaje się być wyłącznie zmiana nazwy województwa na "śląsko-małopolskie" lub "katowickie". Pierwsza zaproponowana forma podkreśla różnorodność regionalną tego województwa a druga odchodzi od wskazania regionalnego. Zarówno jedna jak i druga forma nie są niczym szczególnym i występują w nazewnictwie obecnych województw: "kujawsko-pomorskie", "warmińsko-mazurskie", "opolskie", "łódzkie", "lubelskie".