Sławomir Pietras: Różnice pomiędzy wersjami

Z WikiZagłębie
Nie podano opisu zmian
Nie podano opisu zmian
 
(Nie pokazano 1 pośredniej wersji utworzonej przez tego samego użytkownika)
Linia 19: Linia 19:
|www                  =
|www                  =
}}
}}
'''Sławomir Pietras''' - (ur. [[28 listopada]] [[1943]] r. w [[Czeladź|Czeladzi]]) prawnik, Dyrektor Teatru Wielkiego w Warszawie i Poznaniu.


Sławomir Pietras
==Edukacja==
Do matury mieszkał z rodzicami w [[Będzin|Będzinie]]. W latach szkolnych był harcerzem – drużynowym. Na uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu studiował prawo. W czasie studiów był współzałożycielem, a następnie prezesem Towarzystwa Przyjaciół Opery w Poznaniu, członkiem Stowarzyszenia Polskiej Młodzieży Muzycznej i wiceprzewodniczącym polskiej sekcji Jedne Musicale de’Pologne.


Sławomir Pietras  urodził się [[28 listopada]] [[1943]] r. w Czeladzi. Do matury mieszkał z rodzicami w Będzinie. W latach szkolnych był harcerzem drużynowym. Na uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu studiował prawo. W czasie studiów był współzałożycielem, a następnie prezesem Towarzystwa Przyjaciół Opery w Poznaniu, członkiem Stowarzyszenia Polskiej Młodzieży Muzycznej i wiceprzewodniczącym polskiej sekcji Jedne Musicale de’Pologne.
==Praca==
Z wykształcenia prawnik, z powołania jeden z najwybitniejszych na świecie dyrektorów teatrów operowych. Choć urodzony w [[Czeladź|Czeladzi]], pochodzi z rodziny od wielu pokoleń zakorzenionej w [[Będzin|Będzinie]], dokąd wraca z rodzicami natychmiast po wyzwoleniu [[Zagłębie Dąbrowskie|Zagłębia]]. Odpowiadając na swoje powołanie, z dyplomem prawnika, szuka doświadczeń twórczych i menadżerskich jako zastępca dyrektora w teatrach operowych Bytomia, Poznania i Wrocławia by w [[1982]] roku zostać Dyrektorem Naczelnym Teatru Wielkiego w Łodzi, w latach [[1989]] – [[1991]] kierując równocześnie Operą Wrocławską. W latach [[1991]] [[1995]] jest Dyrektorem Naczelnym Teatru Wielkiego w Warszawie, a od [[1995]] roku – Teatru Wielkiego w Poznaniu. W ciągu 30 lat wykreował wiele wybitnych produkcji operowych, a także baletowych, z repertuaru klasycznego oraz dzieł kompozytorów polskich. Jest inicjatorem i animatorem wielu różnorodnych przedsięwzięć popularyzujących operę i balet, w tym unikalnych Warsztatów Operowych z udziałem publiczności. Twórca i dyrektor artystyczny [[Festiwal AVE MARIA|Festiwalu AVE MARIA]] w [[Czeladź|Czeladzi]] - największego w [[Zagłębie Dąbrowskie|Zagłębiu]] i regionie przedsięwzięcia muzycznego, które rozsławia [[Czeladź]] od I edycji w [[2000]] roku. Utrzymuje również stały Kontakt z [[Będzin|Będzinem]], regularnie odwiedzając tu rodzinę, przyjaciół, chętnie spotykając się ze społeczeństwem miasta.  


Z wykształcenia prawnik, z powołania jeden z najwybitniejszych na świecie dyrektor teatrów operowych. Choć urodzony w Czeladzi, pochodzi z rodziny od wielu pokoleń zakorzenionej w Będzinie, dokąd wraca z rodzicami natychmiast po wyzwoleniu Zagłębia. Odpowiadając na swoje powołanie, z dyplomem prawnika, szuka doświadczeń twórczych i menadżerskich jako zastępca dyrektora w teatrach operowych Bytomia, Poznania i Wrocławia by w 1982 roku zostać Dyrektorem Naczelnym Teatru Wielkiego w Łodzi, w latach 1989 – 1991 kierując równocześnie Operą Wrocławską. W latach 1991 – 1995 jest Dyrektorem Naczelnym Teatru Wielkiego w Warszawie, a od 1995 roku – Teatru Wielkiego w Poznaniu. W ciągu 30 lat wykreował wiele wybitnych produkcji operowych, a także baletowych, z repertuaru klasycznego oraz dzieł kompozytorów polskich. Jest inicjatorem i animatorem wielu różnorodnych przedsięwzięć popularyzujących operę i balet, w tym unikalnych Warsztatów Operowych z udziałem publiczności. Twórca i dyrektor artystyczny Festiwalu AVE MARIA w Czeladzi - największego w Zagłębiu i regionie przedsięwzięcia muzycznego, które rozsławia Czeladż od I edycji w 2000 roku. Utrzymuje również stały Kontakt z Będzinem, regularnie odwiedzając tu rodzinę, przyjaciół, chętnie spotykając się ze społeczeństwem miasta.
==Odznaczenia==
Zasłużony Działacz Kultury, odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi oraz Kawolerskim i Oficerskim Krzyżami Orderu Odrodzenia Polski.  
Zasłużony Działacz Kultury, odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi oraz Kawolerskim i Oficerskim Krzyżami Orderu Odrodzenia Polski.  
   
   
Sławomir Pietras jest Honorowym Obywatelem Miasta Będzina z inicjatywy Towarzystwa Przyjaciół Będzina, na mocy Uchwały Rady Miejskiej z 2000 roku. Honorowy Obywatel Czeladzi od 2004 r.
Sławomir Pietras jest Honorowym Obywatelem Miasta Będzina z inicjatywy Towarzystwa Przyjaciół Będzina, na mocy Uchwały Rady Miejskiej z [[2000]] roku. Honorowy Obywatel Czeladzi od [[2004]] r.


''Biogram opracował: Piotr Dudała''
''Biogram opracował: Piotr Dudała''


[[źródło: www.towarzystwoprzyjaciol.bedzin.pl]]
źródło: www.towarzystwoprzyjaciol.bedzin.pl


[[Kategoria:Zagłębiowskie Biogramy|Pietras, Sławomir]]
[[Kategoria:Zagłębiowskie Biogramy|Pietras, Sławomir]]

Aktualna wersja na dzień 06:32, 9 lis 2012

Zagłębiowskie Biogramy
Sławomir Pietras
Sławomir Pietras
Imię i nazwisko Sławomir Pietras
Data i miejsce urodzenia 28 listopada 1943
Czeladź
Zawód prawnik, Dyrektor Teatru Wielkiego w Warszawie i Poznaniu

Sławomir Pietras - (ur. 28 listopada 1943 r. w Czeladzi) prawnik, Dyrektor Teatru Wielkiego w Warszawie i Poznaniu.

Edukacja

Do matury mieszkał z rodzicami w Będzinie. W latach szkolnych był harcerzem – drużynowym. Na uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu studiował prawo. W czasie studiów był współzałożycielem, a następnie prezesem Towarzystwa Przyjaciół Opery w Poznaniu, członkiem Stowarzyszenia Polskiej Młodzieży Muzycznej i wiceprzewodniczącym polskiej sekcji Jedne Musicale de’Pologne.

Praca

Z wykształcenia prawnik, z powołania jeden z najwybitniejszych na świecie dyrektorów teatrów operowych. Choć urodzony w Czeladzi, pochodzi z rodziny od wielu pokoleń zakorzenionej w Będzinie, dokąd wraca z rodzicami natychmiast po wyzwoleniu Zagłębia. Odpowiadając na swoje powołanie, z dyplomem prawnika, szuka doświadczeń twórczych i menadżerskich jako zastępca dyrektora w teatrach operowych Bytomia, Poznania i Wrocławia by w 1982 roku zostać Dyrektorem Naczelnym Teatru Wielkiego w Łodzi, w latach 19891991 kierując równocześnie Operą Wrocławską. W latach 19911995 jest Dyrektorem Naczelnym Teatru Wielkiego w Warszawie, a od 1995 roku – Teatru Wielkiego w Poznaniu. W ciągu 30 lat wykreował wiele wybitnych produkcji operowych, a także baletowych, z repertuaru klasycznego oraz dzieł kompozytorów polskich. Jest inicjatorem i animatorem wielu różnorodnych przedsięwzięć popularyzujących operę i balet, w tym unikalnych Warsztatów Operowych z udziałem publiczności. Twórca i dyrektor artystyczny Festiwalu AVE MARIA w Czeladzi - największego w Zagłębiu i regionie przedsięwzięcia muzycznego, które rozsławia Czeladź od I edycji w 2000 roku. Utrzymuje również stały Kontakt z Będzinem, regularnie odwiedzając tu rodzinę, przyjaciół, chętnie spotykając się ze społeczeństwem miasta.

Odznaczenia

Zasłużony Działacz Kultury, odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi oraz Kawolerskim i Oficerskim Krzyżami Orderu Odrodzenia Polski.

Sławomir Pietras jest Honorowym Obywatelem Miasta Będzina z inicjatywy Towarzystwa Przyjaciół Będzina, na mocy Uchwały Rady Miejskiej z 2000 roku. Honorowy Obywatel Czeladzi od 2004 r.

Biogram opracował: Piotr Dudała

źródło: www.towarzystwoprzyjaciol.bedzin.pl