Pogoń (Sosnowiec): Różnice pomiędzy wersjami

Z WikiZagłębie
Nie podano opisu zmian
Nie podano opisu zmian
Linia 1: Linia 1:
Pogoń - dzielnica Sosnowca
Pogoń jest dzielnicą Sosnowca od 1902 roku, znajdującą się w północno-zachodniej części miasta. Graniczy z miastami - Czeladzią i Będzinem oraz dzielnicami - Sielec, Środulka (część Środuli), Milowice, Stary Sosnowiec i Sosnowiec Centrum.
W zachodniej części Pogoni przebiega Droga Krajowa nr4.


Historia:
Pogoń należy do jednych z najstarszych dzielnic Sosnowca. Na kartach historii, ówczesna wieś Pogoń, zapisała się już w 1345 roku. W tym to czasie, na jej terenach rozegrała się bitwa wojsk polskich i węgierskich z nękającymi te ziemie oddziałami czeskimi. Według zapisków, na czele rycerstwa polskiego stał sam Kazimierz Wielki, a wrogie siły zbrojne zostały pokonane.
Osada zmieniała wielokrotnie właścicieli. To najpewniej przyczyniło się do podziału Pogoni na gzichowską (od dzielnicy - Gzichów w Będzinie)i sielecką.
Na początku XIX wieku odkryto na terenie wioski złoża węgla i już w 1816 roku otwarto pierwszą kopalnię tego surowca. Otwarto również huty cynku (na pograniczu ze wsią Sosnowiec).
Duże znaczenie miało wybudowanie w 1878 roku przędzalni wełny czesankowej przez niemieckiego przemysłowca Henry'ego Dietel'a.
Prócz otwarcia zakładów produkcyjnych był fundatorem Szkoły Realnej (obecnie Wydział Techniki Uniwersytetu Śląskiego)
i kościoła protestanckiego.


[[Kategoria:Dzielnice i osiedla Sosnowca|Pogoń]]
[[Kategoria:Dzielnice i osiedla Sosnowca|Pogoń]]
[[Kategoria:Nazwy miejscowe związane z Sosnowcem|Pogoń]]
[[Kategoria:Nazwy miejscowe związane z Sosnowcem|Pogoń]]
[[Kategoria:Nazwy miejscowe|Pogoń]]
[[Kategoria:Nazwy miejscowe|Pogoń]]

Wersja z 16:57, 14 gru 2011

Pogoń jest dzielnicą Sosnowca od 1902 roku, znajdującą się w północno-zachodniej części miasta. Graniczy z miastami - Czeladzią i Będzinem oraz dzielnicami - Sielec, Środulka (część Środuli), Milowice, Stary Sosnowiec i Sosnowiec Centrum. W zachodniej części Pogoni przebiega Droga Krajowa nr4.

Historia: Pogoń należy do jednych z najstarszych dzielnic Sosnowca. Na kartach historii, ówczesna wieś Pogoń, zapisała się już w 1345 roku. W tym to czasie, na jej terenach rozegrała się bitwa wojsk polskich i węgierskich z nękającymi te ziemie oddziałami czeskimi. Według zapisków, na czele rycerstwa polskiego stał sam Kazimierz Wielki, a wrogie siły zbrojne zostały pokonane.

Osada zmieniała wielokrotnie właścicieli. To najpewniej przyczyniło się do podziału Pogoni na gzichowską (od dzielnicy - Gzichów w Będzinie)i sielecką. Na początku XIX wieku odkryto na terenie wioski złoża węgla i już w 1816 roku otwarto pierwszą kopalnię tego surowca. Otwarto również huty cynku (na pograniczu ze wsią Sosnowiec). Duże znaczenie miało wybudowanie w 1878 roku przędzalni wełny czesankowej przez niemieckiego przemysłowca Henry'ego Dietel'a. Prócz otwarcia zakładów produkcyjnych był fundatorem Szkoły Realnej (obecnie Wydział Techniki Uniwersytetu Śląskiego) i kościoła protestanckiego.