Parafia p.w. Macierzyństwa Najświętszej Maryi Panny i św. Michała Archanioła w Bolesławiu: Różnice pomiędzy wersjami

Z WikiZagłębie
Nie podano opisu zmian
Linia 41: Linia 41:


==Kościół parafialny==
==Kościół parafialny==
'''Wnętrze'''<br>
W kościele znajdują się rzeźby [[Paweł Turbas|Pawła Turbasa]], słynnego rzeźbiarza z [[Olkusz|Olkusza]]. Szczególną uwagę zwraca wielki ołtarz, w którym mieści się piękna rzeźba Matki Boskiej, jako Królowej Korony Polskiej. U jej stóp klęczy Jan III Sobieski, który w jednej ręce trzyma krzyż, drugą zaś wskazuje na rozmodlony lud polski. Za królem niewiasta z dzieckiem symbol macierzyństwa. Z drugiej strony klęczy husarz, który składa u stóp Królowej chorągiew Mahometa, za nim pacholę, młode polskie pokolenie.
Siedem innych ołtarzy, ambonę, konfesjonały i ławki wykonał także [[Paweł TurbasTurbas]]. Są to dzieła rzetelnej sztuki snycerskiej, utrzymane tak samo jak sama świątynia w stylu gotyckim. Jest to rzadki wypadek wykonania całego urządzenia kościoła przez jednego artystę.
'''Na zewnątrz'''<br>
Przy drodze do kościoła stoi figura św. Barbary., patronki górników. Przy kościele stoją resztki starej świątyni, ufundowanej w roku [[1627]] przez Mariana z Chełma Chełmskiego Ścibora, chorążego krakowskiego, dziedzica dóbr Bolesław.


==Linki zewnętrzne==
==Linki zewnętrzne==

Wersja z 11:42, 3 wrz 2012

Parafia p.w. Macierzyństwa Najświętszej Maryi Panny i św. Michała Archanioła w Bolesławiu
Kościół parafialny p.w. Macierzyństwa Najświętszej Maryi Panny i św. Michała Archanioła
Kościół parafialny p.w. Macierzyństwa Najświętszej Maryi Panny i św. Michała Archanioła
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Diecezja sosnowiecka
Dekanat sławkowski
Strona internetowa

Informacje

Adres:

Telefon:

Msze św. w niedziele i święta: W dni powszednie:

Przynależność: diecezja sosnowiecka, dekanat sławkowski

Historia

Kościół parafialny

Wnętrze
W kościele znajdują się rzeźby Pawła Turbasa, słynnego rzeźbiarza z Olkusza. Szczególną uwagę zwraca wielki ołtarz, w którym mieści się piękna rzeźba Matki Boskiej, jako Królowej Korony Polskiej. U jej stóp klęczy Jan III Sobieski, który w jednej ręce trzyma krzyż, drugą zaś wskazuje na rozmodlony lud polski. Za królem niewiasta z dzieckiem symbol macierzyństwa. Z drugiej strony klęczy husarz, który składa u stóp Królowej chorągiew Mahometa, za nim pacholę, młode polskie pokolenie.

Siedem innych ołtarzy, ambonę, konfesjonały i ławki wykonał także Paweł TurbasTurbas. Są to dzieła rzetelnej sztuki snycerskiej, utrzymane tak samo jak sama świątynia w stylu gotyckim. Jest to rzadki wypadek wykonania całego urządzenia kościoła przez jednego artystę.

Na zewnątrz
Przy drodze do kościoła stoi figura św. Barbary., patronki górników. Przy kościele stoją resztki starej świątyni, ufundowanej w roku 1627 przez Mariana z Chełma Chełmskiego Ścibora, chorążego krakowskiego, dziedzica dóbr Bolesław.

Linki zewnętrzne

Bibliografia