Niwki (Poręba)

Z WikiZagłębie
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Niwki
dzielnica Poręby
Status dzielnica

Niwki - dzielnica Poręby, w północno-zachodniej części miasta, na stoku Progu Woźnickiego; niegdyś również jako Niwka.

Spis treści

Historia

Znane były "kuźnice niweckie" leżące nad Czarną Przemszą koło miejscowości Niwka/Niwki, którymi miał zarządzać W. Roździeński. Kuźnice istotnie działały nad rzeką, ale nie w samych Niwkach - nazwa odnosiła się albo do innych Niwek (już nie istniejących leżących bliżej rzeki) albo obecne Niwki były punktem odniesienia tych kuźnic.

Wieś należała do klucza mrzygłodzkiego; w 1787 roku liczyły 250 ludzi w tym 5 Żydów, w 1789 - 253 mieszkańców (124 mężczyzn i 129 kobiet) w tym 3 Żydów, w 1791 - 241 ludzi, a w 1792 - 239 osób (108 mężczyzn i 131 kobiet) w 47 domach (w tym dworek, młyn)[1]. Pod koniec XIX stulecia w 75 domach mieszkało 523 ludzi[2].

Zabudowa

Osiedle zachowało charakter wiejski o skupionej zabudowie (krajobraz typowo rolniczy); jest tu przystanek MPK, kościół, kaplica, sklep. Na północ od zabudowy przy Drodze Mrzygłodzkiej (niebieski szlak rowerowy) znajduje się kapliczka przydrożna zbudowana w 1937 r. na miejscu starej. Na wschód od Niwek znajduje się najwyższy punkt w Porębie.

Ulice w Niwkach:

Galeria

Przypisy

  1. Materiały do Słownika historyczno-geograficznego województwa krakowskiego w dobie Sejmu Czteroletniego pod red. W. Semkowicza, T. Czorta, A. Szumańskiego, Wyd. PAU, Kraków 1939
  2. Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich, t. VII
Nawigacja
Poznajemy Zagłębie Dąbrowskie
  • Projekt realizuje
  • Herb Zagłębia Dąbrowskiego