Krystyna Olczyk: Różnice pomiędzy wersjami

Z WikiZagłębie
Nie podano opisu zmian
Nie podano opisu zmian
Linia 37: Linia 37:
''Opracował: Piotr Dudała''
''Opracował: Piotr Dudała''


[[Kategoria:Ludzie związani z Sosnowcem|Olczyk, Krystyna]]
[[Kategoria:Zagłębiowskie Biogramy|Olczyk, Krystyna]][[Kategoria:Ludzie związani z Sosnowcem|Olczyk, Krystyna]]

Wersja z 22:21, 11 mar 2015

Zagłębiowskie Biogramy
Krystyna Olczyk
Krystyna Olczyk
Imię i nazwisko Krystyna Olczyk
Data i miejsce urodzenia 5 grudnia 1911
Katowice
Zawód profesor nauk medyczny, wykładowca akademicki

Krystyna Olczyk – prof. dr hab. n. med., kierownik Katedry i Zakładu Chemii Klinicznej i Diagnostyki Laboratoryjnej na Wydziale Farmaceutycznym z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej w Sosnowcu Ślaskiego Uniwersytetu Medycznego.

Prof. Krystyna Olczyk urodziła 5 lutego 1951 w Katowicach, gdzie ukończyła szkołę podstawową i II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej. W latach 1968–1973 studiowała biologię, specjalność biochemia, na Wydziale Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Wrocławskiego. Tytuł i dyplom magistra biologii w zakresie biochemii uzyskała w 1973r. na podstawie napisanej pod kierunkiem prof. Bronisławy Morawieckiej pracy pt. "Kwas rybonukleinowy z drożdży Saccharomyces cerevisiae".

Swoją karierę zawodową i naukową związała z Wydziałem Farmaceutycznym Śląskiej Akademii Medycznej w Sosnowcu (obecnie Śląski Uniwersytet Medyczny). Rozpoczęła ją w 1974 od stanowiska asystenta.

Stopień naukowy doktora nauk przyrodniczych uzyskała w roku 1979, na Wydziale Lekarskim Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach, na podstawie rozprawy pt.: "Wpływ diety miażdżycorodnej na metabolizm tkanki łącznej ściany naczyniowej aorty szczurów".

W 1990 roku uzyskała stopień naukowy doktora habilitowanego nauk medycznych, w zakresie biologii medycznej – biochemii, na Wydziale Lekarskim Śląskiej Akademii Medycznej, na podstawie dorobku naukowego i rozprawy habilitacyjnej pt.: Zmiany składników łącznotkankowych ludzkich lędźwiowych krążków międzykręgowych w przebiegu starzenia i w przypadkach wypadnięć jądra miażdżystego.

Tytuł naukowy profesora nauk medycznych uzyskała w roku 1998, natomiast w roku 2002 stanowisko profesora zwyczajnego. W latach 2002–2008 była przez dwie kadencje Dziekanem Wydziału Farmaceutycznego z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej w Sosnowcu. Od 2008r. do chwili obecnej jest Prorektorem ds. Szkolenia Podyplomowego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Krystyna Olczyk została laureatką plebiscytu Dziennika Zachodniego na Człowieka Roku 2013 w Sosnowcu. Pani profesor została nominowana za wieloletnie działania związane z budową kampusu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w sosnowieckiej dzielnicy Dańdówka. Krystyna Olczyk w plebiscycie otrzymała 3073 głosy.

Opracował: Piotr Dudała