Kroczyce (gm. Kroczyce): Różnice pomiędzy wersjami

Z WikiZagłębie
(Utworzył nową stronę „Kroczyce – wieś w Polsce położona w województwie śląskim, w powiecie zawierciańskim, w gminie Kroczyce przy skrzyżowaniu DK78 z DW792. W latach 1975-1998 mie...”)
 
Nie podano opisu zmian
Linia 1: Linia 1:
Kroczyce – wieś w Polsce położona w województwie śląskim, w powiecie zawierciańskim, w gminie Kroczyce przy skrzyżowaniu DK78 z DW792.
Kroczyce – wieś w Polsce położona w województwie śląskim, w powiecie zawierciańskim, w gminie Kroczyce.  
 
W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa częstochowskiego.
W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa częstochowskiego.


Miejscowość jest siedzibą gminy Kroczyce.
Pierwsza wzmianka o miejscowości pochodzi z 1062 r.
W miejscowości znajduje się zbudowany w latach 1893-1895 kościół św. św. Jacka i Marii Magdaleny. Wcześniej, bo w XV w. istniała tu drewniana świątynia, którą ufundował rycerz maltański Petrasius Firlej. W środku znajduje się ołtarz w formie groty zbudowany z kalcytu, na wzór groty z sanktuarium w Lourdes. Koło kościoła rosną pomniki przyrody - lipy (najstarsza ma około 500 lat).
We wsi znajduje się również obelisk ku czci żołnierzy Batalionów Chłopskich, zamordowanych przez hitlerowców. Dowódcą 150-osobowego oddziału, który działał w tych okolicach, był Stanisław Śnitko (pseudonim "Sowa"). Pomnik Wieczorka i Surowca.
W 1972 Kroczyce zostały odznaczone Krzyżem Partyzanckim.
Niedaleko wsi (w Podlesicach)znajduje się rezerwat przyrody Góra Zborów. W jaskini w okolicach Kroczyc odkryto również ślady bytności człowieka z początku naszej ery - była to prawdopodobnie grota grzebalna





Wersja z 21:35, 7 paź 2011

Kroczyce – wieś w Polsce położona w województwie śląskim, w powiecie zawierciańskim, w gminie Kroczyce. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa częstochowskiego.