Jęzor (Sosnowiec)

Z WikiZagłębie
Wersja z dnia 19:18, 23 mar 2017 autorstwa Germadon (dyskusja | edycje)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Herb Sosnowca Jęzor
dzielnica Sosnowca
Status dzielnica
W granicach Sosnowca od 1953 r.
Jęzor oraz widok od strony Jęzora na Trójkąt Trzech Cesarzy (Pocztówka sprzed 1914)
Jęzor oraz widok od strony Jęzora na Trójkąt Trzech Cesarzy (Pocztówka sprzed 1914)


Jęzor - Nazwę tę nosił przysiółek wsi Niwka, który powstał prawdopodobnie w XVI w. wokół młyna Mateusza Sośnierza, obdarzonego przydomkiem Jęzor.

Historia

Według legendy po. wojnach napoleońskich mieszkańcy zniszczonego przysiółka przenieśli się na drugą stronę rzeki i u zbiegu rzek Białej oraz Czarnej Przemszy założyli nową osadę o tej samej nazwie.

Przyłączenie do Sosnowca

W przeszłości Jęzor należał do Jaworzna dopiero w 1953 roku dzielnicę włączono w obręb Sosnowca wraz z Niwką, Dańdówką, Borem i Bobrkiem. Od tego czasu wchodzi on w skład południowych dzielnic miasta.

Górnictwo

W końcu lat 50. i w latach 60. uruchomiono na terenie Jęzora kilka upadowych kopalni węgla kamiennego (Jęzor 11, IV, V, VI) oraz jedną odkrywkową (Jęzor V). Podlegały one zarządowi jaworznickiej kopalni Komuna Paryska. W łatach 70. kopalnie te przestały istnieć.

Zabudowa

Osiedle mieszkaniowe w Jęzorze usytuowane jest na obszarze między ulicą Orląt Lwowskich, a krajową drogą szybkiego ruchu nr 1. Przeważa w nim niska zabudowa, złożona z domów jednorodzinnych. Na terenie Jęzora znajduje się Centrum Handlowe Fashion House. Znaczą część powierzchni Jęzora zajmują obszary leśne.

Bibliografia

  • Małgorzata Śmiałek: Sosnowieckie ABC, tom II.  : Muzeum w Sosnowcu, 2003, s. 25. ISBN 83-89199-03-3.