Huta Szkła Gospodarczego (Zawiercie): Różnice pomiędzy wersjami

Z WikiZagłębie
Nie podano opisu zmian
Nie podano opisu zmian
Linia 2: Linia 2:




Początki produkcji szkła sięgają lat 70 XIX wieku, kiedy to Andrzej Chmielewski w swoim majatku założył hutę, która wytwarzała słoje, kufle i flaszki.
Początki produkcji szkła sięgają lat 70 XIX wieku, kiedy to Andrzej Chmielewski w swoim majątku założył hutę, która wytwarzała słoje, kufle i flaszki.


Pod koniec lat 70 XIX wieku zakład przeszedł w ręce A. Grylaka, który następnie w [[1883]] roku odsprzedał hute Markusowi Holenderskiemu i Samuelowi Mendelshonowi.
Pod koniec lat 70 XIX wieku zakład przeszedł w ręce A. Grylaka, który następnie w [[1883]] roku odsprzedał hutę Markusowi Holenderskiemu i Samuelowi Mendelshonowi.
Po roku nowi właścicele sprzedali szklarnię firmie Reich i S-ka za kwotę 10.000 rubli.
Po roku nowi właściciele sprzedali szklarnię firmie Reich i S-ka za kwotę 10.000 rubli.
Firma zaczęła budowę nowych hal  produkcyjnych, magazynów, budynków administracyjnych oraz domów mieszklanych dla robotników sprowadzonych z hut z terenu Czech i Moraw.
Firma zaczęła budowę nowych hal  produkcyjnych, magazynów, budynków administracyjnych oraz domów mieszklanych dla robotników sprowadzonych z hut z terenu Czech i Moraw.


W tamtym czasie rodzina Reichów uważana była za potentata w branzy produukcji szkła. Posiadali oni huty na Morawach i w Czechach. Podstawową produkcję w [[1888]] roku stanowiły lampy, serwisy stołowe, oraz wazony, które posiadały dobrą jakość oraz były starannie zdobione. W [[1912]] roku powstał katalog, który zawierał pradukcję wszystkich hut należących do Reichów, którzy byli właścicielami magazynów w Wiedniu, Paryżu, Amsterdiamie, Brelinie, Londynie, Nowym Jorku, Medliolanie, Neapolu oraz Warszawie. W [[1905]] roku zatrudnienie w hucie wynosiło około 700 pracowników.
W tamtym czasie rodzina Reichów uważana była za potentata w branży produkcji szkła. Posiadali oni huty na Morawach i w Czechach. Podstawową produkcję w [[1888]] roku stanowiły lampy, serwisy stołowe, oraz wazony, które posiadały dobrą jakość oraz były starannie zdobione.  
 
W roku 1900 powstało Towarzystwo Akcyjne "Fabryki Szkła w Zawierciu"(d. Reich S-ka)a około 1905 roku zatrudnienie w zakładzie ustabilizowało się na poziomie 700 osób.
W [[1912]] roku powstał katalog, który zawierał produkcję wszystkich hut należących do Reichów, którzy byli właścicielami magazynów w Wiedniu, Paryżu, Amsterdamie, Berlinie, Londynie, Nowym Jorku, Mediolanie, Neapolu oraz Warszawie.  


==Galeria==
==Galeria==

Wersja z 20:14, 30 sie 2013

Huta Szkłą Gospodarczego - powstała w 1884 roku. Była to niewielka firma wyposażona tylko w jeden piec donicowy.


Początki produkcji szkła sięgają lat 70 XIX wieku, kiedy to Andrzej Chmielewski w swoim majątku założył hutę, która wytwarzała słoje, kufle i flaszki.

Pod koniec lat 70 XIX wieku zakład przeszedł w ręce A. Grylaka, który następnie w 1883 roku odsprzedał hutę Markusowi Holenderskiemu i Samuelowi Mendelshonowi. Po roku nowi właściciele sprzedali szklarnię firmie Reich i S-ka za kwotę 10.000 rubli. Firma zaczęła budowę nowych hal produkcyjnych, magazynów, budynków administracyjnych oraz domów mieszklanych dla robotników sprowadzonych z hut z terenu Czech i Moraw.

W tamtym czasie rodzina Reichów uważana była za potentata w branży produkcji szkła. Posiadali oni huty na Morawach i w Czechach. Podstawową produkcję w 1888 roku stanowiły lampy, serwisy stołowe, oraz wazony, które posiadały dobrą jakość oraz były starannie zdobione. W roku 1900 powstało Towarzystwo Akcyjne "Fabryki Szkła w Zawierciu"(d. Reich S-ka)a około 1905 roku zatrudnienie w zakładzie ustabilizowało się na poziomie 700 osób. W 1912 roku powstał katalog, który zawierał produkcję wszystkich hut należących do Reichów, którzy byli właścicielami magazynów w Wiedniu, Paryżu, Amsterdamie, Berlinie, Londynie, Nowym Jorku, Mediolanie, Neapolu oraz Warszawie.

Galeria