Franciszek Zientara: Różnice pomiędzy wersjami

Z WikiZagłębie
Nie podano opisu zmian
Linia 8: Linia 8:
  |opis grafiki        =  
  |opis grafiki        =  
  |podpis              =  
  |podpis              =  
  |data urodzenia      = [[]] [[1862]]  
  |data urodzenia      = [[4 października]] [[1862]]  
  |miejsce urodzenia    = [[Kobylniki]]
  |miejsce urodzenia    = [[Kobylniki]]
  |imię przy narodzeniu =
  |imię przy narodzeniu =
Linia 24: Linia 24:




'''Ksiądz Prałat Franciszek Zientara''' ( ur. [[]] [[1862]] r. w [[Kobylniki]], zm. [[11 kwietnia ]] [[1938]] r. w [[Zawiercie|Zawierciu]]) - pierwszy proboszcz parafii przy kościele p.w. św. Ap. Piotra i Pawła w Zawierciu.
'''Ksiądz Prałat Franciszek Zientara''' ( ur. [[4 października]] [[1862]] r. w [[Kobylniki]], zm. [[11 kwietnia ]] [[1938]] r. w [[Zawiercie|Zawierciu]]) - pierwszy proboszcz parafii przy kościele p.w. św. Ap. Piotra i Pawła w Zawierciu.


==Rodzina==
==Rodzina==

Wersja z 20:39, 11 wrz 2013

Ksiądz Prałat Franciszek Zientara

Zagłębiowskie Biogramy
Franciszek Zientara
Imię i nazwisko Franciszek Zientara
Data i miejsce urodzenia 4 października 1862
Kobylniki
Data i miejsce śmierci 11 kwietnia 1938
Zawiercie
Miejsce spoczynku Cmentarz katolicki w Zawierciu
Zawód Duchowny


Ksiądz Prałat Franciszek Zientara ( ur. 4 października 1862 r. w Kobylniki, zm. 11 kwietnia 1938 r. w Zawierciu) - pierwszy proboszcz parafii przy kościele p.w. św. Ap. Piotra i Pawła w Zawierciu.

Rodzina

Urodził się w rodzinie Józefa i Marianny z Bochniów we wsi Kobylniki należącej do parafii Skalbmierz, w gminie Topola powiatu pińczowskiego.

Edukacja

Początkowo uczęszczał do szkoły elemntarnej w rodzinnej miejscowości. Następnie w 1876 r. rozpoczął naukę w gimnazjum w Pińczowie by po ukończeniu w nim czterech klas przenieść się do Gimnazjum Rządowego w kielcach, gdzie zaprzyjaźnił się ze Stefanem Żeromskim, który w późniejszym czasie utrwalił go jako pierwowzór jednego z bohaterów w "Syzyfowych pracach" . W 1884 roku wstąpił do seminarium Duchownego w Kielcach. Po pięciu latach w 1889 r. otrzymał z rąk bp. diecezji kieleckiej Tomasza Teofila Kulińskiego święcenia kapłańskie.

Praca duszpasterska

Początkowo był wikariuszem w Goleniowach,Złotym Potoku skąd trafił do Kromołowa. W tym czasie Zawiercie Małe i Duże będące wsią nie posiadało kościoła, społeczność należała do parafii w Kromołowie, gdzie w kościele p.w. św. Mikołaja odbywały się wszytskie obrzędy takie jak chrzty, śluby i komunie. Wobec dość dużej odległości jaką musieli pokonywać parafianie ks. prałat Karol Barcz powziął decyzje że w znajdującej się w Zawierciu kapliczce (powstała prawdopodobnie w latach 1891-92, będą odbywały się msze wieczorne i ranne które będzie odprawiał ks. Franciszek Zientara. Po usilnych staraniach komitetu budowy kościoła w sierpnia 1897 roku ksiądz wikariusz Fr. Zienatara przybył na stałe do Zawiercia, gdzie zaczął nadzorować pracę nad budową kościoła. 13 czerwca 1903 roku została podjęta decyzja o utworzeniu parafii p.w. św. Ap. Piotra i Pawła w Zawierciu, która w tym samym roku została erygowana przez ordynariusza bpa. T. Kulińskiego, wydzielona została z parafii św. Mikołaja BW w Kromołowie. W listopadzie 1903 roku, w imieniu biskupa ksiądz Fr. Zientara poświęcił świątynie gdzie została odprawiona pierwsza msza. 8 grudnia 1903 r. ks. Fr. Zientara zostaje mianowany proboszczem nowej parafii. W nowej parafii ksiądz proboszcz służył zawwze swoim wiernym dobrą radą i wsparciem. Organizował życie kościelne oraz włączał się w działaność narodową. W 1897 r. wraz z organistą Kzimierzem Czaplą założył chór kościelny oraz orkiestrę smyczkowo-dętą, które w późniejsztm czasie przekształciło się w Towarzystwo śpiewcze Lira, którego był przez długi okres prezesem. Angażował się w sprawy szkolnictwa. Od początku przybycia do Zawiercia nauczał religii a także był członkiem rady pedagogicznej w szkole TAZ oraz członkiem Towarzystwa Wpisów Szkolnych.