Bronisław Opiłka

Z WikiZagłębie
Wersja z dnia 18:41, 1 sie 2013 autorstwa Dariusz JUREK (dyskusja | edycje)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Zagłębiowskie Biogramy
Bronisław Opiłka
Bronisław Opiłka
Imię i nazwisko Bronisław Opiłka
Data i miejsce urodzenia 8 stycznia 1910
Sosnowiec
Data i miejsce śmierci 28 lipca 1942
Więzienie w Katowicach
Przyczyna śmierci Zamordowany (zgilotynowany) przez Niemców
Zawód pracownik kolei, działacz niepodległościowy ZOB
Odznaczenia
Krzyż Virtuti Militari

Bronisław Opiłka ps."Aga","Stef","Stefek","Stefan Heski","Poryf","Zawicz", urodził się 8 stycznia 1910r. w Sosnowcu.

Był dyżurnym ruchu, potem pracownikiem Biura Warsztatów Kolejowych. Zorganizował pomoc dla najbiedniejszych rodzin aresztowanych kolejarzy. Dostawał kartki żywnościowe, brał ich więcej i rozdawał najbiedniejszym. Pracował razem z bratem Bolesławem na kolei, więc jedną pensję przeznaczył na pomoc dla najbiedniejszych. Żyli z drugiej.

Już od października 1939r. był współorganizatorem i aktywnym członkiem Związku Orła Białego. Został mianowany Komendantem terrorystycznej dywersyjno-sabotażowej Okręgowej Akcji Kolejowej Śląsko-Zagłębiowskiej (N4) KG ZWZ. Organizował komórki sabotażowe na wielu stacjach kolejowych w Zagłębiu Dąbrowskim, a także na trasach kolejowych w kierunku: Sosnowiec-Częstochowa, Sosnowiec-Olkusz, Sosnowiec-Szczakowa, Sosnowiec-Trzebinia.

Grupa dywersyjna "Agi" szybko rozrastała się, obejmując większość zakładów przemysłowych w Sosnowcu. Podporządkowane mu placówki prowadziły intensywną działalność dywersyjno-sabotażową, uszkadzając tabor kolejowy, urządzenia stacyjne, tory kolejowe, oraz prowadząc działania utrudniające i opóźniające ruch na liniach kolejowych. Zajmowano się przerzutami przez granicę ludzi, broni, prasy i.t.p.

Zagrożony, ostrzeżony przez "Straconego", że jego mieszkanie jest pod obserwacją gestapo, na rozkaz władz opuszcza 1 marca 1941r. Sosnowiec i otrzymuje nową funkcję konspiracyjną w Krakowie. Zatrzymał się u Stefana Gajcego, który odnajmował pokój u rodz. Marków. Czekał na wyrobienie nowych dokumentów, które miał mu dostarczyć "Maryla" (Kazimierz Krychowski). 5 kwietnia 1941r. w nocy gestapo przyszło po Gajcego. Razem z nim zabrali Bronka pod fałszywym nazwiskiem "B.Chmielewski".

Osadzony w więzieniu na Monte-Lupich, torturowany, zostaje zidentyfikowany przez konfidenta Jerzego Dajlidzienkę ps."Maciek". Potem, 23 czerwca 1941r.zostaje przewieziony do więzienia śledczego w Mysłowicach. Tu poddany jest dalszym, bestialskim torturom i licznym konfrontacjom z aresztowanymi przywódcami i członkami ZOB. Dla dalszych konfrontacji zostaje przetransportowany do więzienia w Kłodzku i osadzony w kazamatach twierdzy kłodzkiej.

W dniu 13 lipca 1942r. wyrokiem Oberlandesgericht w Bytomiu zostaje skazany za "zdradę stanu" na śmierć przez zgilotynowanie. Wyrok wykonano 28 lipca 1942r. w więzieniu w Katowicach. Miał 32 lata. Pośmiertnie został odznaczony Krzyżem Virtuti Militari.