Pałac Ciechanowskich w Będzinie-Grodźcu: Różnice pomiędzy wersjami

Z WikiZagłębie
Nie podano opisu zmian
Nie podano opisu zmian
Linia 1: Linia 1:
[[Plik:Pałac_Ciechanowskich.jpg|thumb|450px|Pałac Ciechanowskich - widok od strony parku]]
'''Pałac Ciechanowskich'''
'''Pałac Ciechanowskich'''



Wersja z 19:14, 20 lut 2013

Pałac Ciechanowskich - widok od strony parku

Pałac Ciechanowskich

Pałac (zwany również willą) zaprojektowany przez włoskiego architekta – Franciszka Marię Lanciego. Zbudowany w latach czterdziestych XIX w. na polecenie Jana Ciechanowskiego herbu Skarbień. Jego przebudowa miała miejsce w latach 80-tych.

Zajęto się wówczas układem przestrzennym wnętrz jak również elewacją budynku. Postanowiono także, iż zmianie ulegnie otaczający obiekt park. Zadanie to powierzono specjaliście od ogrodów i parków w cesarstwie rosyjskim – Walerianowi Kronenbergowi (1859 – 1934). Pałac stał się siedzibą rodziny Ciechanowskich – przemysłowców i społeczników.

Ostatnią przedstawicielką rodu, która zamieszkiwała pałac była Maria Ciechanowska (z domu Garbińska), żona założyciela i wydawcy „Przeglądu Górniczo–Hutniczego” (a także współzałożyciela Grodzieckiego Towarzystwa) – Stanisława Ciechanowskiego (1845 – 1927).

Po zakończeniu drugiej wojny światowej w budynku funkcjonowała m.in. szkoła rolnicza. Następnie mieszkali tu pracownicy Państwowego Gospodarstwa Rolnego (PGR). Pogarszający się stan obiektu doprowadził do przewiezienia, znajdujących się w pałacu dwóch, dwukondygnacjowych pieców z ozdobnymi kaflami do muzeum w Pszczynie. Obecnie w budynku działa Dom Pomocy Społecznej.

Opracował: Dariusz Majchrzak