Zygmunt Kołodziejczyk

Z WikiZagłębie
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Zagłębiowskie Biogramy
Zygmunt Kołodziejczyk
Zygmunt Kołodziejczyk
Imię i nazwisko Zygmunt Kołodziejczyk
Data i miejsce urodzenia 5 maja 1921
Czeladź
Data śmierci 30 sierpnia 1994
Miejsce spoczynku Czeladź,
Zawód Żołnierz, uczestnik bitwy pod Monte Cassino

Zygmunt Kołodziejczyk, syn Kosmy urodził się 5 maja 1921 w Czeladzi. Trzy miesiące przed wybuchem wojny, w czerwcu 1939 roku uciekł z Czeladzi na wschód. Został złapany przez żołnierzy sow1ecklch, podczas przekraczania granicy z Rumunią pod Zaleszczykami, a następnie skazany na 5 lat więzienia i wywieziony w głąb Rosji. Prawie 2 lata przebywał w obozach pracy w Kazachstanie.

Po ogłoszeniu amnestii we wrześniu 1941 roku wstąpił do organizowanej armii polskiej w Związku Radzieckim. Pełnił służbę w kompanii wartowniczej Kwatery Głównej Polskich Sił Zbrojnych w ZSRR. W sierpniu 1942 roku wraz z wojskiem został drogą morską, ewakuowany do Iranu. Przydzielony do 12. Pułku Ułanów Podolskich 3. Dywizji Strzelców Karpackich, przeszedł z nim cały szlak bojowy. Był łącznościowcem, jeździł na motocyklach. Na Środkowym Wschodzie właśnie z powodu wypadku motocyklowego trafił do szpitala. We Włoszech brał udział w bitwach o Monte Cassino, Bolonię i Ankonę. W batalii pod Ankoną został ranny.

Posiadał odznaczenia polskie: Krzyż Pamiątkowy Monte Cassino (nr 6232), Brązowy Krzyż Zasługi z Mieczami, Medal Wojska, Odznakę za Rany, Krzyż Czynu Bojowego Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie oraz brytyjskie: The War Medal 1939-1945, .r~e 1939-1945 Star: Italy Star.

Po wojnie otrzymał: Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Medal Zwycięstwa i Wolności 1945. Wojnę zakończył w stopniu starszego ułana.

Do Polski wrócił z Anglii w 1947 roku. Ożenił się z Mieczysławą Głowacką urodzoną w 1929 roku, z którą miał 3 dzieci - dwóch synów i córkę. Niestety było mu zapisane przeżyć śmierć obu synów. Z zawodu był kierowcą pocztowym, pracował w Katowicach. Od 1977 roku przebywał na emeryturze. Zmarł 30 sierpnia 1994 roku. Został pochowany na cmentarzu parafialnym w Czeladzi przy ul. Nowopogońskiej.


Nawigacja
Poznajemy Zagłębie Dąbrowskie
  • Projekt realizuje
  • Herb Zagłębia Dąbrowskiego