Wiesław Mirecki

Z WikiZagłębie
Zagłębiowskie Biogramy
Wiesław Mirecki
Wiesław Mirecki
Imię i nazwisko Wiesław Mirecki
Data i miejsce urodzenia 12 marca 1911
Sosnowiec
Data i miejsce śmierci 22 listopada 1991
Warszawa
Zawód aktor, reżyser

Wiesław Mirecki – (ur. 12 marca 1911 r. w Sosnowcu, zm. 22 listopada 1991 r. w Warszawie) aktor, reżyser, dyrektor Teatru Zagłębia.

Edukacja

Szkołę średnią ukończył w Warszawie. W 1938 otrzymał dyplom Państwowego Instytutu Sztuki Teatralnej w Warszawie. Był wychowankiem: St. Wysockiej, Al. Zelwerowicza, St. Stanisławskiego.

Aktorstwo

W 1939 debiutował w Teatrze Narodowym w Warszawie, jako partner l. Eichlerówny w sztuce „Szaleństwo” - Ch. de Peyret-Chappuis.

Był oficerem kawalerii i w 1940 osadzony został w Oflagu. Kierował obozowymi teatrami: w Prenzlau, Neubrandenburg, Grossborn, gdzie zaprzyjaźnił się z Leonem Kruczkowskim. Po wyzwoleniu grał w „Teatrze Leona Schillera” w Lingen, w strefie brytyjskiej. Z kolei występował w „Teatrze Dramatycznym Drugiego Korpusu”, następnie prowadził teatrzyki w Wielkiej Brytanii.

Do kraju powrócił w 1958 i został aktorem w Teatrze Dramatycznym w Warszawie. W 1964 jako dyrektor i kierownik artystyczny objął teatr w Zielonej Górze, którym za jego kadencji nadano imię Teatr Lubuski im. Leona Kruczkowskiego.

W 1971 zaangażował się jako aktor w Teatrze Śląskim im. St. Wyspiańskiego w Katowicach. Był autorem poczytnych, wartościowych książek o teatrze swego życia: „Jeniecka Melpomena” (1966, 1981), „Wozem Tespisa po obcych drogach”, (1984).

Dyrektorstwo w Sosnowcu

W latach 1966 - 1971 był dyrektorem i kierownikiem artystycznym Teatru Zagłębia w Sosnowcu, gdzie zostawił dobrą, chwalebną wręcz pamięć o sobie. Dał się poznać jako wrażliwy artysta sceny, pielęgnujący własną wizję teatru na poetyce i urokach dawności opartą.

Bibliografia