Włodzimierz Potasiński

Z WikiZagłębie
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Zagłębiowskie Biogramy
gen. Włodzimierz Potasiński
gen. Włodzimierz Potasiński
Imię i nazwisko Włodzimierz Potasiński
Data i miejsce urodzenia 31 lipca 1956
Czeladź
Data i miejsce śmierci 10 kwietnia 2010
Smoleńsk
Przyczyna śmierci katastrofa lotnicza
Zawód dowódca Wojsk Specjalnych RP

Gen. Włodzimierz Potasiński - (ur. 31 lipca 1956 r. w Czeladzi, zm. 10 kwietnia 2010 r. w Smoleńsku) generał dywizji Wojska Polskiego, od sierpnia 2007 do kwietnia 2010 dowódca Wojsk Specjalnych.

Jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych (1980) i Akademii Sztabu Generalnego WP (1988). Ukończył również kurs oficerów operacyjno - sztabowych i kurs dowodzenia i kierowania NATO w Szkole NATO w Oberammergau oraz kurs zarządzania zasobami obrony w Podyplomowej Szkole Marynarki Wojennej w Monterey.

Zawodową służbę wojskową rozpoczął w 1980 roku na stanowisku dowódcy plutonu w 6 batalionie powietrzno – desantowym. Po ukończeniu Akademii Sztabu Generalnego zajmował kolejno stanowiska służbowe w strukturach: 16 batalionu powietrzno – desantowego, Dowództwie 3 Brygady Zmechanizowanej, Dowództwie Wojsk Lądowych, 2 Brygadzie Zmechanizowanej, 25 Brygadzie Kawalerii Powietrznej oraz 2 Korpusie Zmechanizowanym. W latach 1993-1994 pełnił służbę na stanowisku zastępcy dowódcy, a następnie dowódcy Polskiego Kontyngentu Wojskowego Sił Pokojowych ONZ w Syrii. W 2004 r. dowodził brygadą w składzie Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Składzie Międzynarodowych Sił Stabilizacyjnych w Iraku, a na przełomie 2005 i 2006 r. pełnił służbę na stanowisku zastępcy dowódcy tego kontyngentu. Oddał ponad 500 skoków ze spadochronem i posiadał tytuł instruktora w tej dziedzinie. Był pasjonatem sportu - uprawiał wspinaczkę, kochał góry, biegał długie dystanse. W młodości Włodzimierz Potasiński był piłkarzem CKS Czeladź i należał do grupy utalentowanych juniorów trenowanych przez Józefa Jaworskiego. Wystąpił w rozgrywkach o awans do II ligi w roku 1975, grając w dwóch meczach.

Prezydent RP Lech Kaczyński w 2007 r. mianował gen. Potasińskiego dowódcą Wojsk Specjalnych. Zginął 10 kwietnia 2010r. w katastrofie pod Smoleńskiem. Pogrzeb odbył się 25 kwietnia 2010 w Parafii Wojskowej pw. Św. Agnieszki w Krakowie. Generał Potasiński spoczął na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie. Pośmiertnie został awansowany na stopień generała broni. W kościele św. Stanisława BM w Czeladzi 11 listopada 2010r. odsłonięta została tablica pamiątkowa poświęcona pamięci generała.


Biogram opracował: Piotr Dudała

Nawigacja
Poznajemy Zagłębie Dąbrowskie
  • Projekt realizuje
  • Herb Zagłębia Dąbrowskiego