Ulica Modrzejowska (Sosnowiec)

Z WikiZagłębie
Pocztowka sosnowiec ulica modrzejowska 0002.jpg
Ulica Modrzejowska na planie miasta z 1907 roku

Ulica Modrzejowska - jedna z pierwszych ulic Sosnowca, które ukształtowały się po wybudowaniu dworca Drogi Żelaznej Warszawsko-Wiedeńskiej, biegnąca ówczesnym starym traktem z okolic dworca w stronę Modrzejowa.

Nazwa

Nazwa ulicy oficjalnie przyjęta została dopiero po utworzeniu miasta i nigdy nie była zmieniana; Nazwa pochodzi od dzielnicy (wówczas miasta) Modrzejów w stronę którego prowadził trakt, na którym wytyczono ulicę.

Zabudowa

Pierwsze chaotyczne zabudowania powstały w pobliżu przecięcia ulicy Modrzcjowskiej z ulicą Targową. Stąd aż do stacji kolejowej ociągał się wyboisty, pusty plac. Według opisu Stanisława Jermułowicza jeszcze w 1881 r. było tu „pustkowie zarośnięte trawą”. Jednakże XIX w. wzmógł się w tym miejscu ruch budowlany. Kamienice wznosili głównie Żydzi, którzy później wynajmowali poszczególne lokale instytucjom handlowym. Na przykład w budynku niejakiego Plamera jednego z pierwszych właścicieli nieruchomości przy ul. Modrzejowskiej , mieścił się znany w całym Sosnowcu sklep kolonialny A. Neugebauera, a później firma Jenke i Gottlieb.

Okres międzywojenny

Ulica była ważnym punktem handlowo-usługowym w mieście Pozycję tę zachowała także w latach międzywojennych , bowiem w 1932 r. - dla zrównoważenia dominacji w sosnowieckim handlu społeczności żydowskiej - Towarzystwo Wspierania Handlu Polskiego „Rozwój” wybudowało u zbiegu ulic Modrzejowskiej, Małachowskiego i Kościelnej tzw. hale „Rozwoju”. Pomieszczenia wydzierżawiono przede wszystkim członkom Stowarzyszenia Kupców Chrześcijańskich. W halach, z charakterystycznymi podcieniami i kolumnami, mieściły się sklepy wielu branż oraz restauracja, a na zapleczu znajdował się mały plac targowy.

Okres po II wojnie światowej

Po drugiej wojnie światowej zostały one wyburzone, a w ich miejscu wybudowano wielokondygnacyjny blok mieszkalny. W jego sąsiedztwie rozlokowało się targowisko, przeniesione później na ulicę Szklarnianą. Ulica Modrzejowska także obecnie pełni funkcję pasażu handlowo-usługowego. Mieszczą się przy niej luksusowe sklepy różnych branż, oddziały banków i restauracje. W ostatnich latach w ramach przebudowy centrum Sosnowca powstało tzw. Forum - nowoczesny obiekt handlowo-usługowy. Ponadto dzięki nowym elewacjom wiele starych kamienic odzyskało swą dawną świetność.

Galeria

Na dawnej reklamie

Miejsca historyczne

Bibliografia

  • Małgorzata Śmiałek: Sosnowieckie ABC, tom II.  : Muzeum w Sosnowcu, 2003, s. 32-33. ISBN 83-89199-03-3.