Stanisław Zarychta

Z WikiZagłębie
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Zagłębiowskie Biogramy

Wiceadmirał dr Stanisław ZARYCHTA urodził się 9 listopada 1958 r. w miejscowości Czeladź. W latach 1973-1978 uczęszczał do Technikum Kolejowego w Sosnowcu. Jest absolwentem Wyższej Szkoły Marynarki Wojennej (1983). Ukończył: kurs sztabowy w Królewskiej Akademii Morskiej w Greenwich (1992), kurs sztabowy w Ośrodku Szkolenia Marynarki w Newport (1995), kurs oficerów wytypowanych do NATO w Akademii Obrony Narodowej (1998) oraz inne kursy specjalistyczne. W 2011 roku, uchwałą Rady Wydziału Dowodzenia i Operacji Morskich Akademii Marynarki Wojennej, uzyskał stopień naukowy doktora w dziedzinie nauk społecznych, w dyscyplinie: nauki o bezpieczeństwie. Jest autorem kilkunastu opracowań i artykułów związanych z bezpieczeństwem i współczesnymi zagrożeniami, w tym publikacji „Doktryny i strategie NATO 1949-2012”. Obecnie przygotowuje drugą publikację „Struktury militarne NATO 1949-2012”.

Większość swojej służby wiceadmirał Stanisław Zarychta spędził w strukturach rozpoznania, służąc między innymi na okrętach rozpoznania radioelektronicznego, brzegowych jednostkach rozpoznania oraz strukturach sztabowych Marynarki Wojennej i Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.

Po ukończeniu studiów w Wyższej Szkole Marynarki Wojennej od 1983 zajmował kolejno stanowiska służbowe na okrętach rozpoznawczych ORP „Hydrograf” i ORP „Nawigator” począwszy od dowódcy działu aż do dowódcy okrętu, którym został w 1990 roku na ORP „Hydrograf”. W latach 1996-1997 pełnił służbę w strukturach sztabu MW. Następnie objął dowodzenie nad Grupą Okrętów Rozpoznawczych (GOR).

Uwieńczeniem służby wiceadmirała Stanisława Zarychty, jako dowódcy GOR było zdobycie w 2001 roku przez tą jednostkę „Znaku Honorowego Sił Zbrojnych RP”. W latach 2002-2004 był dowódcą 6 Ośrodka Rozpoznania Radioelektronicznego w Gdyni, a w latach 2004-2007 szefem Zarządu Rozpoznania i Walki Elektronicznej Sztabu Marynarki Wojennej. W 2007 roku został wyznaczony na stanowisko Zastępcy Szefa Zarządu Analiz Wywiadowczych i Rozpoznawczych Sztabu Generalnego WP. Następnie wiceadmirał Stanisław Zarychta pełnił obowiązki zastępcy dowódcy Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO (JFTC) w Bydgoszczy. Z dniem 15 sierpnia 2010 został wyznaczony na stanowisko dowódcy Centrum Operacji Morskich. Od 1 lipca 2013 r. zajmuje stanowisko Dowódcy Centrum Operacji Morskich – Dowódcy Komponentu Morskiego.

Jest żonaty i ma dwoje dzieci (syna i córkę). Interesuje się literaturą faktu, historią wojskowości, muzyką poważną oraz turystyką historyczną.

źródło: [[1]]

Nawigacja
Poznajemy Zagłębie Dąbrowskie
  • Projekt realizuje
  • Herb Zagłębia Dąbrowskiego