Ryszard Młyńczak
Zagłębiowskie Biogramy | |
Ryszard Młyńczak | |
Imię i nazwisko | Ryszard Młyńczak |
Data i miejsce urodzenia | 26 lipca 1954 Sosnowiec |
Zawód | artysta muzyk, członek Chóru Filharmonii Śląskiej w Katowicach (bas), dyrygent Chóru Katedralnego „Lutnia” w Sosnowcu oraz chóru „Sempre Cantabile“ przy Parafii Miłosierdzia Bożego w Sosnowcu |
Ryszard Młyńczak - urodził się 26 lipca 1954 r. w Sosnowcu, dyrygent Chóru Katedralnego „Lutnia“ w Sosnowcu oraz chóru „Sempre Cantabile“ przy Parafii Miłosierdzia Bożego w Sosnowcu, członek Chóru Filharmonii Śląskiej w Katowicach (bas).
Dzieciństwo i młodość
Od najmłodszych lat interesował się muzyką, śpiewem i grą na różnych instrumentach muzycznych. Zamiłowanie do muzyki zawdzięcza muzykalnym rodzicom, ojcu Czesławowi Młyńczakowi i matce Józefie. W szkole podstawowej grał na akordeonie i śpiewał na uroczystościach szkolnych. W późniejszych latach zaowocowało to podjęciem nauki najpierw w Ognisku Muzycznym, a następnie w Państwowej Szkole Muzycznej w Sosnowcu. Ukończył ją w klasie akordeonu prof. Bronisława Olesia, późniejszego wieloletniego dyrektora tej szkoły, w 1972 roku. Równolegle z instrumentem podstawowym grał również na fortepianie i perkusji, a w szkole średniej na trąbce w młodzieżowej orkiestrze dętej przy Zespole Szkół Górniczych w Sosnowcu, którą prowadził prof. Józef Modzelewski.
Muzyka pasją życia
Po wejściu w dorosłość grał przez kilka lat w Orkiestrze Dętej, nie istniejącej już, Kopalni „Sosnowiec“ oraz w Zespole Młodzieżowym na gitarze basowej, działającym przy Zespole Szkół Górniczych. Od roku 1981 śpiewa jako chórzysta w chórze „Lutnia”, działającym przy kościele p.w. Wniebowzięcia NMP w Sosnowcu (od 25 marca 1992r. Katedrze nowej diecezji sosnowieckiej), prowadzonym w tym czasie przez organistę Tadeusza Pamułę. Po kilku latach zostaje asystentem dyrygenta. Okres ten wspomina, jako wielką przygodę, pełną nawiązanych muzycznych przyjaźni, nowych wokalnych wrażeń i zdobywania doświadczenia chóralnego i dyrygenckiego. Efektem tych doświadczeń było podjęcie w 1998 roku pracy w charakterze artysty (bas) Chóru Filharmonii Śląskiej w Katowicach. W tym samym roku otrzymał również propozycję prowadzenia chóru „Sempre Cantabile“ przy Parafii Miłosierdzia Bożego w Sosnowcu. Z chórem tym przygotował i wystawił wiele oratoriów m.in. Requiem W. A. Mozarta oraz małych form muzycznych, również we współpracy z zawodowymi orkiestrami. Chór brał udział w kilku projektach zagranicznych, m.in. reprezentował województwo śląskie na Targach EXPO 2000 w Hanowerze oraz na Obchodach Dni Polskich w Bratysławie. Wraz z chórem był również na turnee w Czechach i Rumunii. W roku 2001 ukończył z wyróżnieniem kurs dla dyrygentów Polskiego Związku Chórów i Orkiestr, prowadzony przez prof. Czesława Płaczka. W 2005 roku zajął wraz z chórem „Sempre Cantabile“ pierwsze miejsce w Tyskich Wieczorach Kolędowych. Dyrygentem tego chóru był do 2009 roku.
Chór Katedralny "Lutnia"
W roku 2009 otrzymał zaproszenie do prowadzenia Chóru Katedralnego „Lutnia” w Sosnowcu. Pod batutą Ryszarda Młyńczaka chór rozwinął się artystycznie i repertuarowo, czego szczególnym przejawem był uroczysty Koncert Jubileuszowy z okazji 110. rocznicy powstania Chóru, który odbył się 18 października 2014 r. w sosnowieckiej Katedrze z udziałem Biskupa Sosnowieckiego Jego Ekscelencji ks. dr Grzegorza Kaszaka. Jubileusz ten uświetniły m.in. następujące utwory: "Ave verum Corpus", "Sancta Maria, Mater Dei" i "Laudate Dominum" Wolfganga Amadeusza Mozarta oraz "Missa brevis Sancti Joannis de Deo" Józefa Haydna.
Również pod dyrekcją Ryszarda Młyńczaka w dniu 27 października 2019 r. w Bazylice Katedralnej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Sosnowcu odbyły się uroczyste obchody 115-lecia Chóru Katedralnego "Lutnia". Z tej okazji specjalną Mszę św. w intencji byłych i obecnych członków chóru odprawił Biskup Kaszak. We Mszy św. uczestniczył proboszcz parafii katedralnej Ks. kan. Jan Gaik. Po jej zakończeniu Chór "Lutnia" wykonał specjalnie na ten dzień przygotowany Koncert Jubileuszowy. Koncert, na który składały się pieśni maryjne, patriotyczne oraz pieśni Stanisława Moniuszki, prowadziła Elżbieta Konieczna.
Za jego zgodą i aprobatą w 2018 r. członkowie chóru założyli Stowarzyszenie Chóru Katedralnego Lutnia, którego prezesem został Robert Puchała. W ramach umowy z prezydentem Sosnowca stowarzyszenie realizowało zadania publiczne, biorąc udział w „Koncertach dla Niepodległej” i koncertach chóru Lutnia z okazji 115. rocznicy istnienia. Z uzyskanych grantów Chór zakupił nowe stroje galowe oraz tak potrzebne praktikable.
Dyrygentem Chóru Katedralnego Lutnia Maestro Ryszard Młyńczak był w latach 2009-2021, do chwili przejścia na emeryturę. Był to jeden z najbardziej twórczych okresów w historii działalności chóru, który w tym czasie osiągnął wysoki poziom artystyczny. To zaszczytne stanowisko objął po nim, współpracujący od wielu lat z Chórem, organista Katedry Paweł Koch.
Osiągnięcia
Ryszard Młyńczak to laureat wielu nagród, wyróżnień, dyplomów i podziękowań od władz miasta, instytucji państwowych i władz kościelnych.
Biogram opracowali: Beata Samkiewicz, Piotr Dudała