Piotr Steinkeller

Z WikiZagłębie
Piotr Steinkeller

Piotr Antoni Steinkeller (ur. 15 lutego 1799 w Krakowie, zm. 11 lutego 1854 w Krakowie) – przedsiębiorca, inwestor, bankier, pionier polskiego przemysłu. Prowadził działalność gospodarczą w Rzeczypospolitej Krakowskiej oraz w Królestwie Polskim w Warszawie i w województwie krakowskim (Żarki, Dąbrowa Górnicza, Sławków). Od jego nazwiska dyliżansy rozwożące pocztę w Królestwie Polskim nazywane były steinkellerkami[1].

Działalność

Kraków i Rzeczpospolita Krakowska

  • W rodzinnym Krakowie (po powrocie ze studiów w Wiedniu) prowadził odziedziczone po ojcu przedsiębiorstwo handlowe.
  • W latach dwudziestych zakupił nadania górnicze w Jaworznie.

Około roku 1825 przeniósł się do Warszawy.

Bystry i przenikliwy w odgadywaniu istotnych potrzeb krajowych, niezmordowany w rozwijaniu i wykonywaniu swych pomysłów, młody przemysłowiec stał się tu wkrótce duszą wszelkich przedsięwzięć mających na celu dobro publiczne i nie opuścił już odtąd tego stanowiska, aż po zupełnem wyczerpaniu swych sił materyalnych.

— Tygodnik Ilustrowany, 1859, numer 7

Królestwo Polskie

Warszawa i okolice:

  • Założył Dom Handlowy w Warszawie.
  • Wybudował cegielnię w Pomiechówku.
  • Zakupił i unowocześnił młyn parowy na Solcu w Warszawie.

Województwo krakowskie:

  • W latach 1832 – 1835 wybudował w Żarkach Fabrykę Maszyn i Narzędzi. Kolejne inwestycje obejmowały: cegielnię, browar, cukrownię, młyn, jatkę, piekarnię, gorzelnię i destylarnię[2].

Gdy [...] Bank Polski zamierzał osuszyć kopalnie olkuskie w Dąbrowie Górniczej, nowy właściciel Żarek założył tam fabrykę maszyn, którą w r. 1837 na wielką rozwinął skalę, łącząc z nią kuźnię, gisernie i emaljernię, wyrabiając naczynia kuchenne i gospodarskie. W tych warsztatach mechanicznych, poruszanych za pomocą koła wodnego, oraz dwukonnej maszyny parowej, zatrudniającej stu kilkudziesięciu robotników, skupiała się fabryczno-przemysłowa działalność Steinkellera. Wyrabiano tam, między innemi, cenione w owym czasie maszyny i narzędzia rolnicze, słynne na cały kraj resory i karetki pocztowe, na wzór angielskich, zwane Steinkellerkami. Zbudowano też w tych zakładach dla górnictwa rządowego kilkanaście maszyn parowych o sile od 6 do 100 koni, według pomysłu Filipa de Gerard, naczelnego wówczas mechanika górniczego.

— Leopold Méyet, Losy pewnego projektu Steinkellera, strona 44, Warszawa 1904

Bibliografia

Linki zewnętrzne

Przypisy

  1. Tam, gdzie kiedyś znajdowała się fabryka powozów dziś stoi blok. warszawa.wyborcza.pl/. [dostęp 2016-02-05].
  2. Kalendarium. umigzarki.pl/. [dostęp 2013-09-15].

Zobacz też