Płomień Niegowonice
Płomień Niegowonice | |
Data powstania | 1950 |
Poprzednie nazwy | LZS Niegowonice, Łazowianka II Niegowonice |
Barwy | bordowo-granatowe |
Adres | ul. Szkolna 11, 42-2454 Niegowonice |
Stadion | "700-lecia" ul. Sportowa, 42-454 Niegowonice |
Hala sportowa | brak |
Sekcje sportowe | piłka nożna |
[{{{stronawww}}} Strona internetowa] |
Płomień Niegowonice - Klub piłki nożnej mający swą siedzibę w Niegowonicach .
Informacje ogólne
- Rok założenia: 1950
- Rok reaktywacji: 1996
- Zaprzestanie działalności: 2016
- Barwy: bordowo-granatowe
- Pełna nazwa: Klub Sportowy "Płomień" Niegowonice
- Adres: ul. Szkolna 11, 42-454 Niegowonice
- Stadion: "700-lecia" ul. Sportowa, pojemność - 500 miejsc, oświetlenie - brak, boisko 110m x 67m
Chronologia nazw
- Niegowonice (1950-przełom lat 50. i 60.; brak oficjalnej nazwy)
- LZS (Ludowy Zespół Sportowy) Niegowonice (przełom lat 50. i 60.-lata 80.; upadek klubu)
- KKS (Kolejowy Klub Sportowy) Łazowianka II Niegowonice (1996-2001, reaktywacja jako rezerwy KKS Łazowianka Łazy)
- KS (Klub Sportowy) Płomień Niegowonice (2001-nadal; odłączenie się od Łazowianki)
Historia Klubu Sportowego „Płomień” Niegowonice
LZS NIEGOWONICE
Pierwsza, zorganizowana drużyna piłkarska powstała w Niegowonicach około roku 1950, gdy to kilku młodych chłopaków założyło jednolite stroje i w ramach akcji „Łączność Miasta ze Wsią” reprezentowało Niegowonice w lokalnych rozgrywkach. Choć nie zachowały się żadne dokumenty z działalności tej drużyny, to ze starych fotografii można dziś odtworzyć jej skład. Na najstarszym, znanym obecnie zdjęciu, wykonanym w 1951 roku na boisku w Niegowonicach, tuż przed meczem z zespołem Klubu Sportowego Milowice, w składzie Niegowonic znaleźli się: Tadeusz Pucek, Tadeusz Kowalik, Julian Ciupka, Władysław Jeziorowski, Lucjan Rudy, Józef Bugajski, Leszek Dzbanuch, Czesław Ludwikowski, Wiesław Ludwikowski, Piotr Mstowski, Bogdan Janoska (bramkarz) oraz Stanisław Szar. Tak więc jest to najstarszy znany obecnie skład zespołu piłkarskiego z Niegowonic. Na kolejnej fotografii, wykonanej w Niegowonicach około roku 1957, możemy zobaczyć niepełny skład drużyny, w którym znaleźli się: Stanisław Rudy, Tadeusz Klimczyk, Sławomir Skałbania, Zenon Kubasik, Zdzisław Skrzek, Stanisław Wicek, Tadeusz Staroń, Stanisław Supernak i Edmund Wojdas. Inne bardzo ciekawe zdjęcia wykonano około roku 1960 przed meczami z Dąbrową Górniczą – Sikorką i Tucznawą, jednak zły stan obu fotografii znacznie utrudnia pełną identyfikacje piłkarzy. Zgodnie z napisem na jednym z tych zdjęć, mecz z „Tuczną Babą” zakończył się rezultatem 6 – 5 na korzyść piłkarzy z Niegowonic. W naszej reprezentacji zagrali wówczas między innymi: Bogdan Janoska, Stanisław Supernak (bramkarz), Ludwik Szatan, Tadeusz Pucek, Stanisław Rudy, Michał Serwicki, Edmund Wojdas, Wiesław Duraj i Zenon Kubasik.
W pierwszych latach swej działalności, drużyna miała wyłącznie charakter amatorski. Nie organizowano systematycznych treningów ani rozgrywek, a stroje i potrzebny sprzęt zdobywano w własnym zakresie. Również boisko młodzi piłkarze zrobili sobie sami w miarę ówczesnych realiów. Podobno pierwsze bramki powstały z tyczek podtrzymujących drzewa posadzone przy szosie do Dąbrowy Górniczej, przez co drużyna miała potem problemy z Milicją Obywatelską. Niemniej jednak działalność piłkarzy spotykała się z dużą przychylnością mieszkańców Niegowonic, choć zdarzały się pojedyncze przypadki negatywnych postaw. Według jednej z relacji, pewien mieszkaniec Niegowoniczek nie chcąc dopuścić do rozgrywek, nocami potajemnie wywoził na boisko szkło lub niszczył bramki, które paradoksalnie w ciągu dnia pomagał naprawiać. Nie zważając jednak na przeszkody drużyna dalej się rozwijała i na przełomie lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych przyjęła oficjalną nazwę LZS Niegowonice (Ludowy Zespół Sportowy Niegowonice).
Udało się dotrzeć do tabel z rozgrywek w tych latach jedynie z dwóch sezonów. Wiadomo jedynie tyle, że w 1959 roku niegowoniczanie grali w zawierciańskiej Klasie C zajmując 6 miejsce na 7 grających drużyn, w sezonie 1970/1971 w zawierciańskiej Klasie B zajmując przedostanie 7 miejsce, a w sezonie 1971/1972 w Klasie B zajmując 5 miejsce na 7 startujących zespołów. W latach siedemdziesiątych działalność zespołu piłkarskiego znacznie osłabła i choć istniała wtedy drużyna, to brała ona jedynie udział w nieoficjalnych rozgrywkach. Od sezonu 1975/1976 LZS Niegowonice nie uczestniczyły w regularnych rozgrywkach piłkarskich pod egidą PZPN.
Z tego okresu zachowały się imienne karty zawodników wraz z ich fotografiami i badaniami lekarskimi, zgodnie, z którymi, do gry uprawnionymi byli: Mieczysław Dzbanuch (1966), Zdzisław Guzik (brak daty), Czesław Jeziorowski (1959), Wacław Kała (1968), Wiesław Karbownik (1974), Tadeusz Karbownik (1974), Waldemar Klimczyk (1966), Tadeusz Klimczyk (1966), Jan Kluczewski (1968), Jan Kołodziej (1968), Zenon Koza (1968), Henryk Kubasik (1974), Tadeusz Leks (1968), Jan Ludwikowski (1974), Ryszard Nowak (1968), Wacław Nowicki (1967), Krzysztof Olech (1967), Tadeusz Piżuch (1968), Stefan Pucek (1968), Lucjan Rudy (1959), Stanisław Rudy (1966), Wiesław Rudy (1974), Zenon Rudy (1966), Andrzej Salamon (1968), Tadeusz Ścibski (1968), Stefan Serwicki (1968), Lucjan Skrzek (1974), Stanisław Supernak (1959), Wacław Supernak (1968), Zdzisław Supernak (1974), Eugeniusz Synkiewicz (1966), Władysław Szklinirz (1966), Henryk Szymonek (1968), Eugeniusz Wicek (1968), Stanisław Wicek (1967), Edmund Wojdas (1967), Adam Żmuda (1974). Jak łatwo zauważyć synowie bądź wnukowie niektórych z wyżej wymienionych piłkarzy reprezentują dziś barwy KS „Płomień” Niegowonice.
Najstarsze boisko w Niegowonicach powstało przy ulicy Dąbrowskiej, na tzw. Fułesówce i to właśnie na nim wykonano w 1951 roku pierwszą fotografię drużyny. W latach osiemdziesiątych wkopano tam nowe, metalowe bramki, które spełniały swą rolę aż do lat dziewięćdziesiątych, gdy to podjęto próbę reaktywacji klubu i przeniesiono je na dzisiejszą starą płytę stadionu 700-lecia. Równie stare boisko istniało na tzw. Łozku, gdzie około roku 1957 wykonano fotografię niepełnego składu zespołu. Młodzież z Niegowonic grała również w piłkę nożną na innych, mniejszych boiskach np. koło Wielkanocy, na Małobądzu czy placu szkolnym, a duży udział w kontynuowaniu tradycji piłkarskich miała szkoła podstawowa, szczególnie za czasów obecnego nauczyciela wychowania fizycznego Andrzeja Miśkowca. To właśnie pod jego przewodnictwem, w roku 1994, reprezentacja szkoły do lat 13 po raz pierwszy w historii zdobyła puchar w gminnych zawodach międzyszkolnych rozegranych na stadionie KKS „Łazowianka” Łazy, pokonując w finale 3 – 1 młodych piłkarzy ze Szkoły Podstawowej nr 1w Łazach.
ŁAZOWIANKA II NIEGOWONICE
Próbę reaktywacji klubu podjął w 1993 roku Zdzisław Podsiadlik. Najpierw ćwiczono jeszcze na boisku na Małobądzu. Potem trenowano na boisku przy ul. Dąbrowskiej, a następnie przeniesiono bramki ze starego, zaniedbanego boiska przy ulicy Dąbrowskiej, na miejsce obecnego stadionu 700-lecia. Szatnia była wtedy w remizie. Niestety pomimo dużych chęci drużyna działała krótko, rozgrywając jedynie towarzyskie mecze z okolicznymi klubami i reprezentacjami sąsiednich miejscowości, najczęściej towarzysko grano z Tęczą Błędów.
Dopiero w roku 1996 z inicjatywy Andrzeja Miśkowca i Waldemara Klimczyka odbyło się w niegowonickiej szkole pierwsze spotkanie organizacyjne (a w zasadzie reaktywacyjne) klubu. Panowie A. Miśkowiec i W. Klimczyk tłumaczyli jak widzą przyszłość klubu i zachęcali młodych do treningów. Dzięki nim udało się odbudować klub, który dzięki uprzejmości działaczy KKS „Łazowianka” Zbigniewa Blinika i Stanisława Matyji, funkcjonował jako rezerwy tej drużyny, przyjmując nazwę KKS „Łazowianka” II Niegowonice. Pod przewodnictwem A. Miśkowca również Niegowonice jeździły na mecze towarzyskie z Błędowem.
Inauguracyjny mecz piłkarze z Niegowonic rozegrali w I kolejce sosnowieckiej Klasy B w niedzielę 11 września 1996 roku przeciwko drużynie Budowlanych Ogrodzieniec. Mecz obejrzało wielu mieszkańców Niegowonic i pomimo klęski 0:5 (0:2), nie kryto radości z reaktywacji klubu. Skład drużyny w pierwszym meczu z Budowlanymi Ogrodzieniec: Marcin Mędrek (bramkarz), Tomasz Kisielewski, Arkadiusz Kucab, Robert Pawłowski, Rożdżyński Wiesław, Andrzej Miśkowiec, Marcin Szabla, Marcin Karbownik, Grzegorz Grudniewski, Tomasz Supernak, Sebastian Kała. Rezerwa: Łukasz Klimczyk, Bartłomiej Klimczyk, Włodzimierz Rożdżyński, Grzegorz Żybura, Karol Łonak. Nieco lepszy przebieg miało drugie spotkanie, rozegrane w II kolejce Klasy B 18 września 1996 r. na boisku w Górze Siewierskiej zakończone porażką 2:4 (2:2) Tak więc w meczu tym piłkarze naszej drużyny strzelili pierwsze bramki w oficjalnych rozgrywkach, a ich autorami byli Wiesław Rożdżyński i Sebastian Kała. Skład Niegowonic w tym meczu: Łonak Karol (bramkarz), Pawłowski Robert, Kucab Arkadiusz, Rożdżyński Wiesław, Przybylski Krzysztof, Miśkowiec Andrzej, Czaja Roman, Grudniewski Grzegorz, Rożdżyński Włodzimierz, Supernak Tomasz, Kała Sebastian. Rezerwa: Mędrek Marcin, Klimczyk Łukasz, Klimczyk Bartłomiej, Kisielewski Tomasz, Skrzek Marcin.
W pierwszym sezonie 1996/1997 Płomień będąc beniaminkiem zajął przedostanie 13 miejsce. W następnych sezonach gracze zdobyli nowe doświadczenia co automatycznie przełożyło się na coraz lepsze miejsca zajmowane na końcu rozgrywek. W tym czasie dwukrotnie szansę na awans drużyna straciła w ostatnich kolejkach ligowych.
PŁOMIEŃ NIEGOWONICE
Przełom nastąpił w sezonie 2001/2002. W 2001 roku klub odłączył się od „Łazowianki” i został zarejestrowany jako samodzielny klub pod nazwą Klub Sportowy „Płomień” Niegowonice. Pod nowym szyldem drużyna, po znakomitym sezonie (101 bramek strzelonych i tylko 25 straconych) zdobywając 49 pkt w 20 meczach, osiągnęła historyczny awans do klasy „A” podokręgu sosnowieckiego. W następnych latach drużyna grała ze zmiennym szczęściem na przemian awansując i spadając z klasy „A”. Po awansie w sezonie 2002/2003 Płomień zajął w Klasie A ostatnie 16 miejsce zdobywając 13 punktów strzelając 37 goli, a tracąc aż 122 i spadł do Klasy B, z której po roku w sezonie 2003/2004 znów awansował do A-Klasy. W sezonie 2004/2005 Płomień w Klasie A zajął przedostanie 15 miejsce zdobywając zaledwie 10 pkt zdobywając 23 bramki, a tracąc ich 117 i od degradacji uratowało go powiększenie Klasy A do 18 drużyn. W kolejnym sezonie Płomień zajął w Klasie A 17 miejsce na 18 drużyn i nic już go nie uratowało od degradacji do Klasy B. Od 2006 roku po spadku, z Klasy A Płomień walczył o mistrzostwo klasy „B” jednak były to miejsca w środku tabeli lub niżej. Po sezonie 2015/2016 klub został rozwiązany z przyczyn finansowych. Ostatni mecz Płomień rozegrał 18 czerwca 2016 r. w 26 kolejce Klasy B na wyjeździe z Koroną Rokitno Szlacheckie przegrywając 0-1. Tydzień wcześniej 11 czerwca 2016 r. w 25 kolejce Klasy B Płomień zagrał ostatni raz u siebie przegrywając 2-4 z Zagłębiakiem Tucznawa. W tym okresie czołowymi piłkarzami byli: Marcin Bryła, Patryk Ciasnocha.
Na początku swoich występów klub dysponował jednym boiskiem bez zaplecza technicznego. W chwili obecnej posiada dwie płyty służące nie tylko zawodnikom ale również mieszkańcom Niegowonic i Niegowoniczek. W 2004 roku do dyspozycji piłkarzy oddano budynek klubowy wyposażony w dwie szatnie oraz pełne zaplecze techniczne.
Klub zajmował się nie tylko działalnością sportową, ale angażował się również w życie społeczne wsi. Był organizatorem i współorganizatorem wielu festynów o charakterze sportowo –rekreacyjnym i chętnie włączał się w życie miejscowości.
W 2018 roku założono w sąsiednich Niegowoniczkach klub sportowy Niegowoniczki 2018 grający na boisku w Niegowonicach w piłkarskiej Klasie B, ale w został on po rundzie jesiennej sezonu 2020/2021 wycofany z rozgrywek i zlikwidowany.
Sekcja piłki nożnej
Sezony piłkarskie
UWAGA: cyfra w nawiasie po nazwie ligi/klasy w której w danym sezonie grała drużyna Płomienia oznacza jaki kolejny szczebel rozgrywek w tym sezonie stanowiła podana liga/klasa.
Lata 1952-1960
SEZON | POZIOM ROZGRYWKOWY | MIEJSCE | MECZE | PUNKTY | BRAMKI (+) | BRAMKI (-) | UWAGI |
---|---|---|---|---|---|---|---|
1952 | |||||||
1953 | ? | ?/? | - | - | - | - | - |
1954 | ? | ?/? | - | - | - | - | - |
1955 | ? | ? | ? | ? | ? | ||
1956 | ? | ? | ? | ||||
1957 | |||||||
1958 | - | ||||||
1959 | Klasa C, Grupa II (Zawiercie) - Sezon 1959 (5) | 6/7 | 12 | 9 | 18 | 31 | jako LZS Niegowonice |
1960 | ? | ?/? | - | - | - | - | - |
Lata 1966 - 1980
SEZON | POZIOM ROZGRYWKOWY | MIEJSCE | MECZE | PUNKTY | BRAMKI (+) | BRAMKI (-) | UWAGI |
---|---|---|---|---|---|---|---|
1966/1967 | ? | ?/? | - | - | - | - | - |
1967/1968 | ? | ?/? | - | - | - | - | - |
1968/1969 | ? | ?/? | - | - | - | - | - |
1969/1970 | ? | ?/? | - | - | - | - | - |
1970/1971 | Piłka nożna: Klasa B, Grupa II (Zawiercie) - Sezon 1970/1971 (6) | 7/8 | 14 | 9 | 22 | 48 | jako LZS Niegowonice |
1971/1972 | Piłka nożna: Klasa B, Grupa I (Zawiercie) - Sezon 1971/1972 (6) | 5/7 | 12 | 11 | 37 | 34 | jako LZS Niegowonice |
1972/1973 | Piłka nożna: Klasa B, Grupa Zawiercie - Sezon 1972/1973 (6) | ?/15 | 28 | ? | ? | ? | jako LZS Niegowonice. Brak końcowej tabeli rozgrywek |
1973/1974 | ? | ?/? | - | - | - | - | - |
1974/1975 | ? | ?/? | - | - | - | - | - |
1975/1976 | Drużyna Płomienia Niegowonice nie została zgłoszona do rozgrywek | - | - | - | - | - | - |
1976/1977 | Drużyna Płomienia Niegowonice nie została zgłoszona do rozgrywek | - | - | - | - | - | |
1977/1978 | Drużyna Płomienia Niegowonice nie została zgłoszona do rozgrywek | - | - | - | - | - | |
1978/1979 | Drużyna Płomienia Niegowonice nie została zgłoszona do rozgrywek | - | - | - | - | - | - |
1979/1980 | Drużyna Płomienia Niegowonice nie została zgłoszona do rozgrywek | - | - | - | - | - | - |
Lata 1996 - 2000
SEZON | POZIOM ROZGRYWKOWY | MIEJSCE | MECZE | PUNKTY | Z | R | P | BRAMKI (+) | BRAMKI (-) | UWAGI |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1996/1997 | Piłka Nożna Klasa B 1996/1997 grupa Sosnowiec (7) | 13/14 | 26 | 13 | - | - | - | 34 | 79 | jako Łazowianka II Niegowonice |
1997/1998 | Piłka Nożna Klasa B 1997/1998 grupa Sosnowiec (7) | 9/15 | 28 | 35 | - | - | - | 54 | 62 | jako Łazowianka II Niegowonice |
1998/1999 | Piłka nożna: Klasa B, Grupa II (Sosnowiec) - Sezon 1998/1999 (7) | 5/10 | 18 | 29 | - | - | - | 36 | 36 | jako Łazowianka II Niegowonice |
1999/2000 | Piłka Nożna Klasa B 1999/2000 grupa II Sosnowiec (7) | 3/7 | 12 | 22 | - | - | - | 34 | 20 | jako Łazowianka II Niegowonice |
LATA 2000-2016
2016 ROK - LIKWIDACJA KLUBU
Tekst i wyniki: NK
Linki zewnętrzne
Bibliografia
- "Dziennik Zachodni", lata 1998-2002
- "Tempo", lata 1996-2002