Marian Roman Skibiński

Z WikiZagłębie
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Zagłębiowskie Biogramy
Marian Roman Skibiński
Imię i nazwisko Marian Roman Skibiński
Data i miejsce urodzenia 15 sierpnia 1893
Sosnowiec
Data śmierci wiosna 1940
Przyczyna śmierci Ofiara Mordu Katyńskiego
Zawód oficer zawodowy WP


Marian Roman Skibiński (ur. w Sosnowcu w dniu 15 sierpnia 1893 roku , zm. 1940 w Twerze – oficer polskiego wywiadu, później nadkomisarz Straży Granicznej II RP, jedna z ofiar zbrodni katyńskiej.

Biografia

Był synem Romana i Praksedy z domu Kordiaczyńska. Ukończył Szkołę Handlową w Sosnowcu (obecnie Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica). W wojsku od 1918r. Należał do Polskiej Organizacji Wojskowej (POW), ukończył szkołę podchorążych POW. W styczniu 1919 roku został awansowany na komendanta posterunku wywiadowczego w Oświęcimiu przy Ekspozyturze Oddziału II Naczelne Naczelnego Dowództwa (1919). Uczestnik powstań śląskich. W III powstaniu śląskim sprawował funkcję zastępcy szefa Oddziału II Naczelnego Dowództwa Wojsk Powstańczych. W latach 1923–1928 pełnił służbę wywiadowczą w Wolnym Mieście Gdańsku i na terenie Niemiec. W 1928 roku awansowany do stopnia kapitana. Następnie przeniesiony do Straży Granicznej. Od 1935 roku do września 1939 roku był zastępcą komendanta Zachodnio-Małopolskiego Okręgu Straży Granicznej.

Po 17 września 1939 roku znalazł się w niewoli radzieckiej i był więziony w obozie NKWD w Ostaszkowie. Zamordowany przez NKWD wiosną 1940 roku.

26 października 2007 roku został pośmiertnie awansowany na stopień inspektora Straży Granicznej

Bibliografia

źródło: wikipedia.pl

Nawigacja
Poznajemy Zagłębie Dąbrowskie
  • Projekt realizuje
  • Herb Zagłębia Dąbrowskiego