Krystyna Borkowska

Z WikiZagłębie
Zagłębiowskie Biogramy
Krystyna Borkowska
Krystyna Borkowska
Imię i nazwisko Krystyna Borkowska
Data i miejsce urodzenia 27 marca 1953
Gniezno
Zawód poetka

Krystyna Borkowska (ur. 27 marca 1953 r. w Gnieźnie) poetka. Na stale mieszka w Sosnowcu.

Krystyna Borkowska odbiera Nagrodę Artystyczną Miasta Sosnowca za całokształt twórczości 2016 r.
Krystyna Borkowska

Osiągnięcia

Laureatka ponad 100 konkursów poetyckich o zasięgu międzynarodowym, ogólnopolskim i regionalnym. Z osiągnięć literackich ceni sobie bardzo tytuł "Mistrz Słowa" nadany przez bibliotekę w Katowicach. Twórczość poetki uznana i nagradzana przez wielu profesorów Uniwersytetu Śląskiego, Jagiellońskiego i innych. (w tym Radę Naukową Polski i Stowarzyszenie Twórców Kultury Ludowej). Poezja dostępna w Internecie, emitowana przez radio "Katowice" i "Alfa" w Krakowie.

W 2007 r. otrzymała I miejsce za scenariusz "Sznur pereł" i "Grand Prix" w XXX Literackim Hayd Parku w Dąbrowie Górniczej. Ma "Wyróżnienie" na 100-lecie miasta Sosnowca, I nagrodę "0 pióro Pegaza", I nagrodę "Pokochać swoje miasto".

Pisze "od zawsze". W 2011 r. obchodziła 35-lecie pracy twórczej. Liczne publikacje prasowe, antologie i almanachy pokonkursowe.

Nagroda Artystyczna Miasta Sosnowca za całokształt twórczości:

Laureatka Nagrody Miasta Sosnowca w dziedzinie kultury za całokształt twórczości w 2016 zgłoszona przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. Gustawa Daniłowskiego w Sosnowcu.

Tomiki poezji

Tomiki poezji K. Borkowskiej są w Rzymie, Anglii, Francji, Niemczech, Austrii i Holandii. W zbiorach Biblioteki Narodowej w Warszawie, STL-u w Lublinie, w Bibliotece Śląskiej w Katowicach, w zbiorach bibliotek na terenie Zagłębia Dąbrowskiego.

Dorobek wydawniczy:

Wydała 9 tomików poezji

Animatorka kultury

Krystyna Borkowska jest animatorką życia kulturalnego w Sosnowcu i na terenie Zagłębia Dąbrowskiego oraz Województwa Śląskiego. Współpracuje z Bibliotekami i Ośrodkami Kultury w Sosnowcu, w Będzinie, w Dąbrowie Górniczej, oraz w Katowicach i Chorzowie Batorym.

Aktualnie związana z zespołem regionalnym "Zagłębianki" w Sarnowie. Występowała w 2007 r. w Teatrze Dzieci Zagłębia (Fundacja J. Dormana) w sztuce A. Krall "Powiedz,że jestem".

W 2005 r. ukończyła Studium Wiedzy o Regionie "Tradycje kultury ludowej w Zagłębiu Dąbrowskim". Chętnie promuje i pomaga młodym twórcom.

Stowarzyszenia

Jest członkiem: Stowarzyszenia Twórców Kultury Ludowej w Lublinie, Górnośląskiego Towarzystwa Literackiego w Katowicach, Stowarzyszenia Twórców Kultury Zagłębia Dąbrowskiego w Będzinie (gdzie pełni już II kadencję funkcję Kierownika Sekcji Literackiej), Sosnowieckiego Klubu Literackiego w Sosnowcu, Stowarzyszenia Autorów Polskich w Warszawie - Oddział w Będzinie. Delegatka na Krajowy Zjazd STL, Jurorka konkursów poetyckich i recytatorskich.

Hobby

Jej ulubionym zajęciem jest "sztuka" w każdym jej wymiarze (teatr, poezja, muzyka).

Bibliografia