Henryk Bebak

Z WikiZagłębie
Zagłębiowskie Biogramy
Henryk Bebak
Henryk Bebak
Imię i nazwisko Henryk Bebak
Data i miejsce urodzenia 15 marca 1947
Łagisza (Będzin)
"Zasłużony dla Kultury Polskiej"

Henryk Bebak, urodził się 15 marca 1947 roku w Łagiszy, dzisiejszej dzielnicy Będzina jako syn Stefana i Kazimiery z d. Grabara.

Uzyskał wykształcenie średnie techniczne, jest absolwentem Technikum Górniczego w Dąbrowie Górniczej o kierunku mierniczy górniczy. Drugi fakultet to budownictwo ogólne. W szkole średniej należał do Zespołu Pieśni i Tańca "Zagłębie" w Dąbrowie Górniczej.

Ożenił się z Barbarą z d. Staniec i ma z nią syna Marcina.

Pracę zawodową rozpoczął w Fabryce Domów w Będzinie-Łagiszy a następnie w KBO Zagłębie w Sosnowcu oraz na terenie Gminy Psary jako kierownik budów.


Działacz społeczny udzielający się aktywnie w:

Jako Komandor, zgodnie ze statutem stowarzyszenia zajmuje się pomocą dla dla dzieci i młodzieży poprzez organizację wypoczynku wakacyjnego oraz organizację imprez i wydarzeń przeznaczonych dla tych grup wiekowych.

Twórczość literacka


Odznaczenia, nagrody i wyróżnienia

  • Kawaler Orderu św Stanisława I Klasy GCStS
  • Wielki Krzyż z łańcuchem Orderu św Stanisława GCCStS
  • Odznaka honorowa Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Zasłużony dla Kultury Polskiej"
  • Wyróżnienie za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury nadane przez Miasto Będzin

Ponadto posiada wiele dyplomów honorowych i podziękowań które otrzymał za działalność społeczną i wyjątkowe zaangażowanie na rzecz dzieci i młodzieży i na rzecz "Małej Ojczyzny", Zagłębia Dąbrowskiego.

W czerwcu 1998 roku został wraz z rodziną i potomkami przyjęty do herbu "Nowina", co zostało potwierdzone stosownym aktem notarialnym w Londynie.

Interesuje się muzyką, narciarstwem i żeglarstwem. Mieszka w będzińskiej dzielnicy Łagisza

Bibliografia