Henryk Średnicki

Z WikiZagłębie
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Henryk Średnicki
[[Grafika:Henryk Średnicki.jpg|240x240px|{{{nazwa}}}]]
Data i miejsce urodzenia 17 stycznia 1955
Siemianowice Śląskie
Data i miejsce śmierci 10 kwietnia 2016
Piotrków Trybunalski


Henryk Średnicki urodził się w 1955 roku w Siemianowicach Śląskich. Karierę bokserską rozpoczął w swoim rodzinnym mieście, gdziem po raz pierwszy ojciec zaprowadził go na trening sekcji bokserskiej siemianowickiego Górnika. Potem reprezentował barwy GKS-u Katowice, GKS-u Tychy, GKS-u Jastrzębie oraz Górnika Sosnowiec. Już jako osiemnastolatek - w 1973 roku został mistrzem Polski juniorów.

Sześciokrotnie - w latach 1974-76, 1978-79 i 1982 był Mistrzem Polski w boksie. W 1977 roku w barwach Jastrzębia-Zdrój zdobył drużynowe mistrzostwo Polski. Zwyciężał trzykrotnie w Turnieju im. Feliksa Stamma.

Największy sukces odniósł na Mistrzostwach Świata w Belgradzie w 1978 roku, gdzie wywalczył złoty medal stając się pierwszym i do tej pory jedynym polskim mistrzem świata w boksie amatorskim. W 1977 roku w Halle i dwa lata później w Kolonii sięgał po złoto mistrzostw Europy w wadze papierowej i muszej. Po zakończeniu kariery Średnicki pracował na kopalni, był barmanem i sprzedawcą na targowisku.

Po przejściu na sportową emeryturę miał kontakt z boksem szkoląc młodych zawodników z Myszkowa oraz Siemianowic Śląskich. Zaglądał również na treningi pięściarzy z Sosnowca - Zagórza, gdzie przez długi czas mieszkał. W ostatnich latach Średnicki ciężko chorował. Zmarł 10 kwietnia 2016r. w Piotrkowie Trybunalskim.

Nawigacja
Poznajemy Zagłębie Dąbrowskie
  • Projekt realizuje
  • Herb Zagłębia Dąbrowskiego