Dekanat żarecki

Z WikiZagłębie
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Dekanat żarecki jest jednym z 35 dekanatów archidiecezji częstochowskiej, w jego skład wchodzi obecnie 9 parafii.

Jeden z najbardziej rozległych dekanatów diecezji częstochowskiej, obejmujący parafie położone we wschodniej części powiatu myszkowskiego oraz parafie w gm. Janów (pow. częstochowski) i w Żarkach Letnisku (gm. Poraj).

Poza niżej wymienionymi kościołami parafialnymi w dekanacie są także inne kościoły. Najsłynniejszym z nich jest kościół przy nowicjacie Paulińskim w Żarkach-Leśniowie p.w. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny (sanktuarium Matki Bożej Patronki Rodzin); ponadto w Żarkach są jeszcze dwa kościoły: p.w. św. Barbary, w którym msza odprawiana jest tylko raz w roku (4 grudnia) oraz ruina kościoła p.w. św. Stanisława B.M. (również msza raz w roku - 8 maja). Pod parafię żarecką podlegają również niewielkie kościoły p.w. Zesłania Ducha Świętego w Czatachowie (przy pustelni) oraz p.w. bł. Ludwika Rocha Gietyngiera w Jaroszowie.

Pod parafię niegowską podlegają kościoły filialne p.w. św. Stanisława B.M. w Mirowie i św. Jana Chrzciciela w Hucisku. Przed kilkoma latami działały filie w Bobolicach i Trzebniowie, lecz od kilku lat mszy w Bobolicach nie odprawia się, a kościoły p.w. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Gorzkowie Nowym i p.w. Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej w Trzebniowie w 2009 r. wydzielono tworząc nową parafię p.w. św. Jana Berchmansa.

Pod parafię janowską podlega filia w Piasku, a pod zotopotocką filie w Pabianicach i Siedlcu Janowskim.

Poza nowicjatem Paulinów i pustelnią czatachowską w dekanacie istnieją domy zakonne sióstr Nazaretanek i Obliczanek w Żarkach oraz drugi dom zakonny Paulinów w Żarkach Letnisku i placówka ICPE (Międzynarodowego Katolickiego Instytutu Ewangelizacji) w Masłońskim (gm. Poraj). Strony internetowe posiadają parafie w Gorzkowie-Trzebniowie, Żarkach Letnisku oraz Sanktuarium Leśniowskie.

Parafie wchodzące w skład dekanatu:

Galeria

Nawigacja
Poznajemy Zagłębie Dąbrowskie
  • Projekt realizuje
  • Herb Zagłębia Dąbrowskiego