Daniel Bożek

Z WikiZagłębie
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Zagłębiowskie Biogramy
-
-
Imię i nazwisko Daniel Bożek
Data urodzenia 3 listopada 1906
Data śmierci 1940
Przyczyna śmierci Ofiara Mordu Katyńskiego
Zawód Technik kolejowy, oficer rez. WP, podporucznik,
Polski Cmentarz Wojenny w Katyniu (Foto: Dariusz JUREK)


Daniel Bożek urodził się 3 listopada 1906 roku w Sosnowcu, w dzielnicy Niwka. Był synem Józefa i Marii z Sojków.

Ukończył Państwową Średnią Szkołę Kolejową w Sosnowcu, uzyskując dyplom technika, oraz Szkołę Podoficerów Rezerwy Piechoty w Tomaszowie Lubelskim. Otrzymał nominację na stopień podporucznika rezerwy.

Od 1 września 1931 roku jako podporucznik ze starszeństwem przydzielony został do 72 pp. Niektóre źródła podają jednak że został przydzielony do 74 górnośląskiego pp. Ta druga wersja wydaje się bardziej prawdopodobna gdyż to właśnie ten (74pp) pułk piechoty wchodził w 1939 roku w skład Armii "Kraków", której dużą część żołnierzy wzięli do niewoli bolszewicy, wkrótce po napaści ZSRR na Polskę w dniu 17 września 1939 roku.


Daniel Bożek został zamordowany w Katyniu wiosną 1940 roku, wraz z innymi polskimi oficerami. W urzędowym wykazie niemieckim na liście katyńskiej pod nr 3432, obok nazwiska informacja: w mundurze, legitymacja oficera rezerwy, legitymacja urzędnika, list. (nr 1199)

Zdjęcie ślubne Jadwigi i Daniela Bożków
Zosia, córka Jadwigi i Daniela Bożków ur. na pocz. 1940 r. (Zdjęcie ze zbiorów rodzinnych Małgorzaty Obierzyńskiej-Loster)
Zdjęcie ślubne Jadwigi i Daniela Bożków (Zdjęcie ze zbiorów rodzinnych Małgorzaty Obierzyńskiej-Loster)


Na załączonym zdjęciu ślubnym data 23.II. 1939r. to data ślubu Jadwigi i Daniela Bożków. Córka Daniela Bożka, Zosia urodziła się na początku 1940 roku.

Podziękowanie; Dziękujemy Pani Małgorzacie Obierzyńskiej-Loster oraz Panu Tadeuszowi Loster za przesłanie informacji i zdjęć ze swoich zbiorów rodzinnych związanych z Danielem Bożkiem.

Nawigacja
Poznajemy Zagłębie Dąbrowskie
  • Projekt realizuje
  • Herb Zagłębia Dąbrowskiego