Bogusław Cupiał

Z WikiZagłębie
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Zagłębiowskie Biogramy
Bogusław Cupiał
Imię i nazwisko Bogusław Cupiał
Data i miejsce urodzenia 29 czerwca 1956
Sławków
Zawód przedsiębiorca


Bogusław Cupiał (ur. 29 czerwca 1956 w Sławkowie), przedsiębiorca, właściciel firmy Tele-Fonika Kable Sp. z o.o., S. K. A. i Wisły Kraków SA.

Edukacja

Ukończył szkołę podstawową w Sławkowie, a następnie technikum kolejowe w Sosnowcu. Będąc uczniem szkoły średniej grał w piłkę w lokalnym klubie Kolejarz Sosnowiec, jednak jak od zawsze kibicuje Wiśle.

Biznes

Działalność gospodarczą zaczynał pod koniec lat 80 od sklepu z farbami. W 1992 roku założył za równowartość (nowych zł) 31,5 zł w Myślenicach wraz ze Zbigniewem Urbanem i Stanisławem Ziętkiem fabrykę kabli pod nazwą Tele-Fonika. Firma dzięki statusowi zakładu pracy chronionej oraz dobrej koniunkturze w telekomunikacji zaczęła przynosić spore zyski, a po przejęciu Krakowskiej Fabryki Kabli (1998) oraz Elektrimu Kable (2002) stała się jedną z największych fabryk kabli w Europie (obecnie 4. miejsce pod względem produkcji).

Zakup Wisły Kraków

Bogusław Cupiał w 1998 stał się udziałowcem klubu piłkarskiego Wisła Kraków. Dofinansował znacząco ten klub, co pozwoliło mu wyjść z długów i walczyć z powodzeniem o Mistrzostwo Polski w piłce nożnej oraz dojść do 1/8 Pucharu UEFA w sezonie 2002/2003.


Miejscem zamieszkania Bogusława Cupiała są obecnie Myślenice.

Nawigacja
Poznajemy Zagłębie Dąbrowskie
  • Projekt realizuje
  • Herb Zagłębia Dąbrowskiego